Jastrë - rozeszłoscë midzë wersjama

Dodane 185 bajtów ,  9 lat temu
felënk òpisënka edicëji
===Rozmajitoscë===
Niedzela przed Jastrama to Palmòwô Niedzela.Tegò dnia swiãcy sã palme.Stôrym zweka gbur idze do sãsôda i letkò bije rózgã i gôdo: Wierzba bije, jô nie biję.
CzwiôrtkJastrë przedzaczinają swiãtama zwónyòd Wióldżégò Czwiôrtù, czedë w kòscele nie ùżiwô sã zwònów. [[Wiôldzi Czwiôrtk|Wiôldzim Czwiôrtkiem]] dlô Kaszëbów je nôlepszim czasã do sadzeni roscënizne i senié. We [[Wiôldzi Piãtk]],inaczi -Płaczëbóga Płaczëbógdoma robi dlôsã pòrzãdczi. Dlô Kaszëbów to scësniony pòst tzw. sëchi chléb i sëchi bulwe. W[[Wielgô Sobota]] w kòscele swiãcy sã jastrowô strôwã, rozpôliwô sã ôdżin i swiãcy sã wòda i ôdżin. Òdżin òdnekiwô wszëlejaczi złé i zapewniwô dobri òbroda.
Czedës [[Kaszëbi]] wierzelë, że w Jastrë w nocë òsoblëwi mòcë nabiérô wòda i to ùtrzëmùje sã do wschòdu słuńca. Dlôte przed wschòdã słuńca, przed rezurekcyjną Mszą sw., dobrze bëło są ùmëc w rzéce abò strëdze, kò takô wóda mògła cëdowno dzejac.
W Jastrowã Niedzelã jidzemë na msza rezurekcëjnã. Pierwszi dzéń swiãt je dlã familëji.
Jastrowi Pòniedzôłk je zwóny dëgusem. Młodi knôpi zelonyma rózgama abò jałówcajałówcã dëgujądëgùją dzéwczãta.Za Dëgòwnicedëgòwanié za udëgòwanié dostôwôledostôwajã jaja abò kucha.W pòniedzôłk przechodo do dzecë zajc i przënoszo farwne jôjka-bómczi.
[[Òbrôzk:Uskrsnja jaja.jpg|thumb]]
[[Òbrôzk:Swiecone-2006.jpg|thumb]]
109

edycji