Jastrë - rozeszłoscë midzë wersjama

Dodane 34 bajty ,  12 lat temu
felënk òpisënka edicëji
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
===Rozmajitoscë===
Niedzela przed Jastrama to Palmòwô Niedzela.Tegò dnia swiãcy sã palme.Stôrym zweka gbur idze do sãsôda i letkò bije rózgã i gôdo: Wierzba bije, jô nie biję.
Czwiôrtk przed swiãtama zwóny [[Wiôldzi Czwiôrtk|Wiôldzim Czwiôrtkiem]] dlô Kaszëbów je nôlepszim czasã do sadzeni roscënizne i senié. [[Wiôldzi Piãtk]] - Płaczëbóg dlô Kaszëbów to scësniony pòst tzw. sëchi chléb i sëchi bulwe. W[[Wielgô Sobota]] w kòscele swiãcy sã jastrowô strôwã, rozpôliwô sã ôdżin i swiãcy sã wòda i ôdżin. Òdżin òdnekiwô wszëlejaczi złé i zapewniwô dobri òbroda.
Czedës [[Kaszëbi]] wierzelë, że w Jastrë w nocë òsoblëwi mòcë nabiérô wòda i to ùtrzëmùje sã do wschòdu słuńca. Dlôte przed wschòdã słuńca, przed rezurekcyjną Mszą sw., dobrze bëło są ùmëc w rzéce abò strëdze, kò takô wóda mògła cëdowno dzejac.
Jastrowi Pòniedzôłk je zwóny dëgusem. Młodi knôpi zelonyma rózgama abò jałówca dëgują dzéwczãta. Dëgòwnice za udëgòwanié dostôwôle jaja abò kucha.W pòniedzôłk przechodo do dzecë zajc i przënoszo farwne jôjka-bómczi.
49

edycji