Nudle - rozeszłoscë midzë wersjama

Dodane 209 bajtów ,  5 lat temu
jãzëk, red., kat.
(Utworzono nową stronę "'''Nudle''''''Wëtłëszczony drëk''' – produkt do jôdë zrobiony z mączi, wòdë i nieczedë jajów (gôdómë wtedë ò nudlach jajecznëch) czasã jinnëch skł...")
 
(jãzëk, red., kat.)
[[File:Pasta_2006_5.jpg|thumb|Niechtërne ôrtë jitalsczich nudlów]]
'''Nudle''''''Wëtłëszczony drëk''' – wiktowi produkt do jôdë, zrobiony z [[Mąka|mączi]], [[Wòda|wòdë]] i nieczedë jajów (gôdómë wtedë ò nudlach jajecznëch), a czasãtéż jinnëchjinëch składników, ò szeroczi gamie ształtów i zastosowaniów.
'''Histoiô''''''Wëtłëszczony drëk'''
 
Nôstarszé nudle znalezoné òstałë w Chinach, miałë zsterë tësące lôt i òk. 20 calów długòscë. Znalezlë je we wsë z czasu neòlitu nad sztrądã Żęłti Rzéczi. To nôjstarszé òdkrëté przez archeòlogów jedzenié. Wedle legeńdë do Eùropë miôł gò jakóbë sprowadzëc wenecczi wanożnik, Marco Pòlo. Je to jednak blós legeńda, bò ju tësąc lat wczasni, w II wiekù naji erë, rzymsczi badacz Galen wspòmniôł ò tegò zortu jôdze[1], jednak Mùhammad al-Idrisi ùdokuméntowôł jistnienié sëszonëch nudlów (taczëch, jak dzysdniowi) w pôłniowëch Włoszach, na Sycylii i w Trabii òk. XII wiekù, to je jesz przed narodzenim Marco Poòlo.
== Historiô ==
Produkcjô'''Wëtłëszczony drëk'''
Nôstarszé nudle znalezonénalazłé òstałë w Chinach, miałë zsterëbëłë sztërë tësące lôtlat stôré i òk.miałë kòl 20 calów długòscë. ZnalezlëNalezlë je we wsë z czasu neòlitu nad sztrądãbrzegã ŻęłtiŻôłti Rzéczi. To nôjstarszénôstarszé òdkrëté przez archeòlogów jedzenié. Wedle legeńdë do Eùropë miôł je jakóbëpòdobno sprowadzëc wenecczi wanożnik, Marco Pòlo. Je to jednak blós legeńda, bò ju tësąc lat wczasni, w II wiekù naji erë, rzymsczirzimsczi badaczbadôcz Galen wspòmniôł ò tegò zortu jôdze<ref>[1http://archive.aramcoworld.com/issue/201301/pasta.s.winding.way.west.htm ''Pasta's Winding Way West'']</ref>, jednakrównak Mùhammad al-Idrisi ùdokuméntowôłùdokùméntowôł jistnienié sëszonëch nudlów (taczëchtaczich, jak dzysdniowi) w pôłniowëchpôłniowi Włoszach[[Italskô|Italsczi]], na [[Sycyliô|Sycylii]] i w Trabii òk.kòl XII wiekù, to je jesz przed narodzenim Marco PoòloPòlo.
 
== Przëpisczi ==
{{przëpisë}}
 
[[Kategòrëjô:Kùchniô]]