Artëleriô - rozeszłoscë midzë wersjama

Dodane 35 bajtów ,  6 lat temu
felënk òpisënka edicëji
(Utworzono nową stronę " {{verify}} '''Artëleriô''' óznôczô wòskò z kanónama ,w Europie ùżiwóné òt trzënôstigò wieku, przëbëwszë z wënalézenié czôrnygò prochù. To je...")
 
Nie podano opisu zmian
 
{{verify}}
'''Artëleriô''' óznôczô wòskò z kanónama ,w [[Europa|Europie]] ùżiwóné òt trzënôstigò wieku, przëbëwszë z wënalézenié czôrnygò prochù. To je [[Chiny|chińsczi]] odkrëcé dokonałé w dzewiątém wieku.
To dô rozmajité ôrte broni artëlerijsczi, môłô, strzédnô i wiôlgô abò cãżkô . Nôprzód w sztërnôstim wieku wënalôzle cãżkô bróń strzelnô, to wëpùszczô kùla przez wëbùch prochù.
Wójskò artëlerijszczi mô wiele ôrtów bróni, w sztërnôstim wieku ùżewale letkô rãcznô piszczel co miała drzewiany chwët i z żelazła wëlot. Òna mô kaliber sztërdzescësztëre milimetra i wôga òsem i pół kilo. Artëlerzista ùżëwôł ja do òbléganiô.
 
 
Letkô bróń artëlerijskô je [[hakownica]] artëlerzisté ùżëwalé jã w sztërnôstim i w piãcnastim wieku, Òni mòegle z niã drawòwac, sprôwno schòwac sã i chùtkò w jã wsadzëc proch i kùle.
 
Strzédnô bróń artëlerijskô to je kanóna na lawece, óena sã dała cëgnąc kòniama, abò włożëc na wóz, na okrãt. Ùżiwónô bëła òt szesnôstigò wieku do sédmënôstigò wieku.
 
 
Cãżkô bróń strzelnô to jé „bombarda” òna jé zdebło jinô formô, [[lùfa]] jé òd stronë spódkã zmiészënô, a ód wëlecënkô jé szerokô.
 
 
 
 
'''Bibliografiô:'''
Włodzimierz Kwaśniewicz, Leksykon dawnej broni palnej, Warszawa 2004
David Harding, Encyklopedia broni, Warszawa 1995
Anonimowy użytkownik