Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linijô 5:
Sarka mieszkô w całi Europie, Azji i nordowò-zapadné Africe. Wëstãpiwo tëż w Ameryce Nordowi.
W Pòlsce je baro pòpularnô, jeden z nôbarżi znónych ptôchów.Nômni sarków je na Mazurach. Nôwicy sarków je w miastach i w òkòlim , gdze sã bezpieczno czëją.
 
Podgatunki[edytuj]
Sroka z azjatyckiego podgatunku Pica pica sericea
Podgatunek Pica pica mauritanicaWyróżnia się następujące podgatunki, zamieszkujące odpowiednio:
 
==Òkòli==
Sarka pierwotnieprzóde zamieszkiwałamieszka tylkoblós nadrzecznew zarośla,òkòlim szczególnie kolczaste zakrzewienia głogurzéków, obrzeża lasów i bardzo małe, młode drzewostany z domieszką olchy, wierzby, osiki i brzozychruscenach. SrokaSarka obecnieterô występujewëstãpiwo częstoczãsto również w krajobrazie rolniczym – na polachpòlach i łąkach z, kępamiw drzewbrzadownikach i krzewówògrodach, w sadachòkòlim i ogrodach niedaleko osiedli ludzkichlëdzy, w parkach, na wsiachwsach i w niektórych dzielnicach miast i zadrzewieniach w dolinach rzekmiastach. Coraz częściej spotykana również w dużych miastach[5]. Sroka szuka zatem miejsc, gdzie znajdzie wystarczającą ilość kryjówek, ale i nisko porośniętych albo całkowicie pozbawionych wyższych roślin obszarów, w tym o stepowych charakterze. Sroce nie przeszkadza bezpośrednia obecność ludzi toteż srokę można zobaczyć na mało zadrzewionych ulicach w śródmieściach miast. Sroka unika natomiast zwartych lasów, rozległych otwartych terenów bez krzewów i drzew oraz dużych wzniesień.
 
W miastach w Polsce sroka zaczęła się pojawiać w latach 70. XX wieku (wcześniej omijała ludzkie osiedla). Na początku gniazdowała tylko na niedostępnych i dużych drzewach. Stopniowo, jak ta nisza ulegała wysycaniu, zaczęła swoje lęgi wyprowadzać w niskich zakrzaczeniach[4]. Proces zasiedlania miast przez srokę postępował od zachodu Polski i kierował się na wschód Polski. Wraz ze wzrostem ilości srok w miastach notuje się spadek, w niektórych miejscach w Polsce bardzo duży, srok zamieszkujących wsie. W niektórych miastach w Polsce prowadzi się zabiegi ograniczające zbyt duży rozród srok, ponieważ kradną one lęgi kosów i drozdów, które bardziej są pożądane w parkach i ogrodach w miastach.