Kwiatnik - rozeszłoscë midzë wersjama

Dodane 179 bajtów ,  8 lat temu
felënk òpisënka edicëji
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
== Ùprawa ==
*Roscena ta nôlepi rosce w miescach słùnecznëch miescach, w czôrnym piôsku bògatim w próchnicã i mineralny zwiózczi. Kwiatnik mô môłi kòrzéń i dlôte òna nie rosce na biôłim piôsku. Kwiatnik sadzy sã w kastë w gromnicznikù, strumiannikù a nawetka w czerwińcu. Sadzonczi sadzy sã co 40 cm.
*Kwiatnik lëchò rosce pôrã lat na tim samim miescu, dlôte za każdim razã mùszi bec sadzony w innym miescu.
 
 
==Leczniczy swòjiznë==
*Kwiatnik ùznôwóny je za leczniczô ògardowizna. Mô sòiznë procemrakòwi. Je to ògardowizna, chtërną mòżna jesc jak mô sã dieta bò je lekkòstrawny i małokaloriczy. Kwiatnik zawierô wiele witamin: K, C,B1, b6. Zawieró téż mikroelemente taczi jak: sód, pòtas, wapń, mamgan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny.Wzmòcniô òdpòrnosc òrganizmù i òczëszczô krew. sizne <ref name="test"> [http://www.zdrowieinatura24.pl/kalafior_191_0.html. </ref>.
*òdżewczy kòmpònente kwiatnika dlô 100g
 
Wartość energetyczna w 100 g: 20,00 kcal
Białko w 100 g: 2,00 g
Węglowodany w 100 g: 2,50 g
Tłuszcz w 100 g: 0,00 g <ref name"test"> [http://www.tabele-kalorii.pl/kalorie,Kalafior.html
 
 
== Ùżecé ==
*Kwiatnik mòżna jesc ùgòtowôny i nieùgòtowôny i je òn wiedno pëszny i zdrowi. Nópierwi, zanim ùgòtujemy kwiatnik je dobrze włożëc gò na chwilã do mòcno òsolony wòdë, żebë wëpadłë z niegò wszetczi drobni robôczczi. Do wòdë w chterny gòtuje sã kwiatnik dobrze je dodac pôrã kropel soku z cetrónë. Kwitnik gòtujemy òkòło 15 min nie nakrëwając deklã grópa.
*Jak mòżna jesc kwiatnik?
-gòtowóny i niegòtowony w zalótkch
-w zypie kwiatnikòwi i jażënowi
Anonimowy użytkownik