Weryfikacejo.jpg

Hewòtny artikel òstôł napisóny przez òsobã jakô nie znaje perfektno kaszëbsczégò. Jãzëkòwô pòprôwnosc negò artikla wëmôgô werifikacëji.

Czesław Lang i Piotr Uszok (9555122951).jpg

Czesław Lang (ùr.17 môja 1955 w Kolczygłowy| Kòłczëgòwach) – pòlsczi kòlôrz torowi i szosowi, wicemistrz òlimpijsczi dwùkrotny medalista szosowëch mistrzostw swiata[[. Pò zakóńczeniu karierë spòrtowé działacz spòrtòwé i òrganizator Tour de Pologne UCI World Tour, Tour de Pòlogne Amatorów, Skandia Maraton Lang Team òrôz Tauron Lang Team Race. Pierszi sukces w karierze òsągnął w 1977 rokù, czëdë razã z Tadeuszem Mytnikiem, Mieczysławem Nowickim i Stanisławem Szozdą zdob;eł brązowi medal w drużënowej jezdzie na czas na mistrzostwach swiata w San Cristóbal.San Cristobal W téj kònkurencji Pòlacy w składzie: Witold Plutecki,Witold Plutecki Stefan Ciekański,Stefan Ciekański Jan Jankiewicz Jan Jankiewiczi Czesław Lang zdobëlë strzébny medal pòdczas mistrzostw swiata w Valkenbùrguù w 1979 rokù. Pònadto wëwalczëł strzébny medal w gònitwie ze startù wspólnégò na igrzyskach òlimpijsczich w MòskwieMòskwa w 1980 rokù. W zawòdach tëch w:eprzedzył gò reprezentant gòspòdarzë, Siergiej Suchoruczenkow. Na tich samëch igrzyskach zajął czwiôrte miejsce w drużinowej jezdze na czas. Jest téż wielokrotnym mistrzã Polsczi i zwycięzcą Tour de Pologne w 1980.Béł pierszim zawòdòwcã w pòlsczim kòlarstwie (włoskie klubë GIS Gelati-Campagnolo i Del TongoItalskô). Òsôł téż pierszim prywatnym animatorã kòlarstwa pòlsczégò. Z pòdùpadającégò Wyścigu Dookoła Pòlsczi Pòlskô, chterën długò béł w ceniu Wyścigu Pòkòjù, ùczynił imprezã randżi swiatòwej Tour de Pologne, chërna pò latach doświadczeń i sukcesów awansowała do randżi wyścigù ò znaczeniu prestiżowëm (UCI World Tour)

Zawodnik LZS Basztë Bëtowò Bëtowòi Legii WarszawaWarszawa

zdobyte medale

Wôżniejszé zwycięstwa i sukcesë

  • 1977: bruny medal mistrzostw swiata w drużynowym wyścigu szosowym
  • 1979: wicemistrzostwò swiata w drużynowym wyścigu szosowym
  • 1980: wicemistrzostwò òlimpijsczè w wyścigu ze startù wspólnégò, Tour de Pologne, Settimana Ciclistica Lombarda
  • 1981: Małopolski Wyścig GórskiMałopòlsczé wòjewództwò
  • 1983: prolog w Tirreno-AdriáticoAdriatyk|
  • 1986: zwycięstwo etapowe (druż.) w Giro d’Italia Italskô
  • 1987: prolog w Tour de Romandie

1988: etap w Volta Ciclista a CatalunyaTrofeo Baracchi             Editëjë

  Żëcé prywatnéEditëjë

 
Lang Czesław

Mô białkã Elżbietã i córkã Agatã (ur. w 1980). Ze względów zdrowòtnëch w 2011 przëszedł na weganizm.weganizm. Òstôł członkiem honorowégò kòmitetù poparcia Bronisława KòmòrowsczégòKomorowski Bronisław| przed wyborami prezydenckimi w Pòlsce Pòlskô w 2015 rokù.

W 2017 nagrodzony medalem Kalos Kagathos

Przypisy[edytuj | edytuj kod]Editëjë

  1. Czesław Lang, Weganizm, nasza droga zdrowia 12.12.2013r.
  2. Laureaci medalu Kalos Kagathos 2017

Kategòrëje:sport