Commons

 
obrazek z Commons

Chyba nastąpiło jakieś nieporozumienie co do funkcjonalności serwisu Commons, bo widzę, że Ùczk i Kaszeba kopiują stamtąd grafiki. Ideą Commons było właśnie położenie kresu konieczności takiego kopiowania i powielania tych samych zasobów: wszystkich dostępnych tam grafik można używać bezpośrednio w każdej Wikipedii, wpisując po prostu [[Òbrôzk:nazwa_pliku_na_Commons.jpg]]. Nie ma różnicy w operowaniu grafikami lokalnymi i grafikami z Commons. Na przykład wyświetlone obok zdjęcie "Powiat Pucczi 2 ubt.jpeg" jest załadowane tylko do Commons, a nie do csb.wiki. Pozdrawiam,
--tsca 21:36, 2 zélnika 2005 (CEST)

OK, terô jô jem doma. --Kaszeba 21:51, 2 zélnika 2005 (CEST)
Celem wyjaśnienia. Z niewiedzy skopiowałem jedną grafikę, pozostałe są (o czym niżej pisał Ùczk) zmienioną wersją ogólnodostępnych z adnotacją o tym skąd pochodzą. Generalnie to z mojej strony była to zmiana na ich uproszczoną do PNG8 wersję. Wydaje mi się również, że zastąpiłem zminionymi już dodane. Pozdrawiam serdecznie --Kaszeba 12:11, 7 zélnika 2005 (CEST)
Z Commons przekopiowałem może na początku z 1 albo 2 grafiki, i potem już się zorientowałem, że można bezpośrednio linkować. Natomiast ikonki wzięte z Commons musiałem skopiować, bo tam miały różne wymiary i trzeba było ujednolicić. Inaczej walił się cały projekt strony głównej. Gdybym załadował te zmniejszone ikonki do Commons to byłoby to zaśmiecanie Commons zdublowanymi grafikami. Poza tym Commons to świetny projekt, ale tam nie ma jeszcze wszystkiego, np. nie było godła Danii, więc wziąłem je z duńskiej wiki i skopiowałem. -- Ùczk 22:26, 2 zélnika 2005 (CEST)

Wikimedia Polska

Powstało w końcu stowarzyszenie Wikimedia Polska - już faktycznie, choć jeszcze nie formalnie; sprawa rejestracji jest w toku. Ponieważ WP reprezentować będzie wszystkie polskie projekty - w tym kaszubskie - przydałoby się, aby wiki i portal stowarzyszenia zawierał choćby streszczenie najważniejszych informacji po kaszubsku. W tej chwili link "Kaszëbsczi" jest czerwony. Może zajrzycie zorientować się, o co w ogóle chodzi i napiszecie kilka słów po kaszubsku? Pozdrawiam,
--tsca 18:17, 19 zélnika 2005 (CEST)

Przetłumaczyłem stronę główną, ale nie zdążyłem jej zapisać bo Kaszëba był szybszy. Moja wersja znajduje się na stronie dyskusji. Zrezygnowałem z wiadomości, bo pewnie nie za bardzo będzie komu to na bieżąco tłumaczyć. Pòzdrówk, Ùczk 21:42, 19 zélnika 2005 (CEST)
No to popraw proszę to co napisałem, bo napewno jest parę błędów. Co do wiadomości, to pomyślałem, ze wersja PL/EN może być pomocna, ale nie obstaję przy tym. Myślę również, że nie ma co tłumaczyć nazw własnych jak n.p. "Wikiźródła" na "Wikizdroje", bo odsyłamy do polskojęzycznej części, tu ma moim zdaniem sens przetłumacznie tylko opisu, jak to zrobiłeś n.p. w wyżej wymienionym przykadzie "Zdrojowé Dokùmentë". Linki wewnętrzne do fundacji i n.p. lokalnych oddziałów za to myślę że należy przetłumaczyć, dając później możliwość tłumaczenia dalszych części informacji. Pozdrawiam Marek --Kaszeba 21:58, 19 zélnika 2005 (CEST)
Zmiany wprowadziłem przy drobnej zmianie (jak pisalem wyżej)+ zrezygnowałem z "wytłuszczonego" tekstu o możliwościach pomocy. Pozdrawiam --Kaszeba 18:39, 22 zélnika 2005 (CEST)
Móm ninia përznã zmienioné, kąsk móm wzãté z Twòjegò stôrégò dolmaczënka. Zmienioné je téż "prawie no më robimë" na "prawie do te më zgrôwómë" - tak to mô wikszi sens ë tak je téż terô w pòlsczim teksce. A nen beniel mianëje sã Jimbo Wales, a nié Walesa (Wałęsa) :-)), Pòzdrówk, Ùczk 03:43, 27 zélnika 2005 (CEST)

Infobox miasta (przeniosłô diskùsëjô z przédny starnë)

Umieściłem w Wikipedii kaszubskiej Szablóna:Gard-infobox, przetłumaczoną wersję szablonu miasta z polskiej Wikipedii - zauważyłem, że do tej pory umieszczaliście takie tabelki bezpośrednio w artykułach (np. Gduńsk) - teraz możecie zamiast tego użyć zajmującego mniej miejsca w artykule i ustandardyzowanego szablonu. Przykład użycia - Głogów. Mam nadzieję, że się przyda :). Ausir 20:06, 19 séwnika 2005 (CEST)

Swoją drogą, to widzę, że w Wikipedii używacie słowa kréz na powiat. Ale według tego zdjęcia w użyciu jest też słowow pòwiat. Które jest poprawniejsze? Ausir 21:01, 19 séwnika 2005 (CEST)

Dzięki za szablony, Ausir!
Na powiat niektórzy kiedyś mówili jeszcze òkrąg i òkòlé. Wszystkie formy są dopuszczalne, z tym, że taka duża popularność słowa pòwiat to stosunkowo niedawna rzecz. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zdecydowanie dominowało kréz i na to słowo pewnie jest najwięcej poświadczeń w literaturze i słownikach. Słownik polsko-kaszubski Jan Trepczika (chyba najważniejszy ze wszystkich) podaje tylko kréz i òkòlé. Wygląda na to, że ze słowem kréz tak już się utarło w Wikipedii. Pòzdrówk, Tuvok 22:13, 19 séwnika 2005 (CEST)
Przydałoby się więc napisać artykuł kréz z przekierowaniami od innych wymienionych wyżej słów :). Ausir 22:28, 19 séwnika 2005 (CEST)

Swoją drogą, to czemu linki do Wikicytatów, Wikibooks, Wikinews i Wikiźródeł na stronie głównej prowadzą do wersji angielskiej? Skoro nie ma kaszubskiej, to chyba lepiej linkować do wersji polskiej niż angielskiej? :) Ausir 22:59, 19 séwnika 2005 (CEST)

Wikipedijo.pl

Witam wszystkich,

Chciałem poinformować kaszubską społeczność, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska wykupiło domenę internetową Wikipedijo.pl, która obecnie służy jako przekierowanie do kaszubskiej Wikipedii. Gdybyście chcieli w jakikolwiek sposób promować wasz projekt, zachęcam was, żebyście to robili za pomocą tego adresu.

Pozdrawiam wszystkich i życzę owocnej pracy :)
Dariusz Siedlecki, Sekretarz Stowarzyszenia Wikimedia Polska, 15:55, 2 stëcznika 2006 (CET)

Wikikonkurs

Dzielimy wspólna pasje. Wszyscy codziennie poswiecamy odrobine wlasnego czasu i energii na ulepszanie projektów Wikimedia. I codziennie jestesmy o krok blizej celu i marzenia, jakim jest zgromadzenie i uwolnienie calosci ludzkiej wiedzy.

Aby pomóc w realizacji tego marzenia, Stowarzyszenie Wikimedia Polska postanowilo przeznaczyc niewielka sume pieniedzy z zebranych skladek oraz darowizn na realizacje interesujacych pomyslów wzbogacania polskich i kaszubskich projektów Wikimedia. Zarzad Stowarzyszenia postanowil, ze dofinansowanie otrzymaja projekty wylonione w drodze konkursu.

Celem Wikikonkursu jest umozliwienie ochotnikom zrealizowania ich wlasnych pomyslów, wymagajacych pewnych nakladów finansowych, takich jak: pokrycie kosztów podrózy, zakup biletów do muzeum, nabycie rolki filmu czy oplacenie kosztów kopiowania materialów archiwalnych.

Komisja Konkursowa rozpatrzy zgloszonone do konkursu wnioski i wybierze sposród nich te najlepsze. Pózniej oceni i zbada ich wykonanie, aby miec pewnosc, ze pieniadze naszych darczynców nie poszly na marne.

Pierwsza edycja Wikikonkursu jest w duzej mierze eksperymentem i sami jestesmy ciekawi, co z niego wyniknie. Jednoczesnie mamy nadzieje, ze po niej nastapia kolejne, i ze stana sie one stalym elementem zycia polskiej spolecznosci Wikimedia.

Mamy równiez nadzieje, ze konkurs ten pomoze Wam w realizacji waszych pomyslów i natchnie do snucia kolejnych, jeszcze smielszych planów.

Zapoznac sie z regulaminem i zglosic wniosek mozna na stronie:

http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikikonkurs

Powodzenia!

Jadwiga

Propozycja Wikipedii w języku połabskim

Język jest martwy, ale jak wynika z jego opisu słowiański i blisko spokrewniony z kaszubskim. Dlatego pomyślałem, że warto poprosić Was o wsparcie. Pozdrawiam, D_T_G 20:59, 9 strumiannika 2006 (CET).

Propozycja jej utworzenia wyszła naprawdę od kompetentnego człowieka, nie wiem jednak ile osób będzie w stanie się nią aktywnie opiekować. --Kaszeba 22:50, 9 strumiannika 2006 (CET)
Sam jesteś przeciwny, a nas prosisz o wsparcie? Trochę dziwne. Bardzo chciałbym, żeby istniała połabska wikipedia, ale obawiam się, że na dzisiaj jedynie osoba proponująca byłaby w stanie pisać do niej artykuły. Pòzdrówk, Tuvok 18:10, 10 strumiannika 2006 (CET)
Ja tam ciągle swoje zdanie zmieniam ;) Najpierw Was poprosiłem o wsparcie w sensie wyrażenia swojej opinii, bo pomyślałem, że wśród Was będą osoby, które poza kaszubskim mogą interesować się i innymi językami pomorskimi. Czy język połabski jest gdzieś nauczany na jakichś uniwersytetach? D_T_G 11:27, 11 strumiannika 2006 (CET)\
Język połabski nie jest językiem pomorskim - chociaż można uchwycić różne podobieństwa. pl:Wikipedysta:Michał P.
Język połabski tak naprawdę nie istnieje. Jest kilkaset słów spisanych z różnych połabskich dialektów w 16. czy 17. wieku. Na tej zasadzie powstało kilka słowników. Problem w tym, że spisujący używali rozmaitych transkrypcji i nie za bardzo wiadomo, jak to wszystko kiedyś brzmiało. Z tego co wiem, ostatni Połabianie wymarli lub zasymilowali się z niemiecką ludnością najpóźniej w 18. wieku. Dziś już nikt tego języka nie używa, a jeśli tak, bardzo chętnie bym jego/ją poznał. Języki połabskie należały do podgrupy lechickiej zachodniosłowiańskich języków, czyli były bardziej pokrewne z polskim niż n.p. z górno i dolnołużyckim. Mówiono nimi w średniowieczu na terenach Brandenburgii, Pomorza przedniego, Anhaltu, Turyngii a natwet Dolnej Saksonii i Szlezwiku. Jeśli chodzi o uniwersytety: po śmierci Reinharda Olescha dziś już chyba nikt się nimi nie zajmuje. Pozdrowienia. Konrad

Request for bot status: SieBot

Hi, my apologies for not being able to write in your native language. I'd like to ask for community permission to run my interwiki bot SieBot on this site. It will make use of the standard pywikipedia bot interwiki.py and add interwiki links to csb: if I find any that are not yet present during my runs on nl:. On request I can also run a full scan here on csb:, which I intend to do once bot status is granted, unless there are objections to this. Please let me know if you are prepared to have the bot status granted to SieBot. Thank you for your consideration. Siebrand 19:53, 17 séwnika 2006 (CEST) (w:nl:User:Siebrand)

Is there really any need for that? There already are four active interwiki bots at csb:; full scans are performed too. It's better to run bots that can propagate csb links to other Wikis, and this is done already. tsca @ 15:13, 26 séwnika 2006 (CEST)
Already done. Jafeluv 11:54, 20 cze 2011 (CEST)

Zëmòwé Zéńdzenié / Zlot Zimowy

Brateczno rôczimë drodżich Kaszëbów na Zëmòwé Zéńdzenié 2006 do Chorzowa (sòbòta, 16 gòdnika 2006). Do ùzdrzeniô na môlu.
Serdecznie zapraszam drogich Kaszubów na Zlot Zimowy 2006 do Chorzowa (sobota, 16 grudnia). Do zobaczenia na miejscu! TOR 01:53, 10 lëstopadnika 2006 (CET)

Lënczi w artiklach

Witóm. Jak je mòżno òbôczëc, co jaczis czas dodôwóné są lënczi do artiklów, chtërné nie za baro te zbògacają (to nie są zdroje, przëmiôrë na ùdbë ëtp), a służą zwëczjano do promòwaniô òglowëch serwisów - nie wszëtczich le wëbrónëch ë tuwò je pòdle mie malińczi jiwer, bò abò wszëtkò, abò nick mô tam bëc, a jak ju wszëtkò to robi sã z Wiki zwëczajny katalog starnów.
Stądka móm prosbã, bë eżle ju (ë eżle je to mòżlëwé) to dodôwac blós jeden lënk do kategòreji w Ôpen Ùdbie ODP, dze ju bënë je baro wiele lënków sparłączonëch témòwò n.p. z gardama, wòjewództwama czë spòlezną.
Przëmiôr dlô Wejrowa: [1]
Tuwò domôcô starna gardu, czë òsoblëwé starnë jak n.p. te sparłączoné n.p. z kùlturą (jak Mùzeùm - chòc ten téż zniknie z czasã jak ju bãdze artikel ò tim) je mòżno dali dodôwac, le nie róbma z tegò ju wicy spisënkù lënków.
Taczé rozwiązanié je widzec n.p. a anielsczi czë téż miemiecczi Wiki ë trzëmóm je za dobré. Przë ODP robiã spòleczno òd 2001 rokù ë nawetka czéj je mòżno ùczëc ò ti ùdbie słowa kriticzi (ò jaczi tegò nie je czëc?) to ë tak je to nôlepszé rozwiązanié dlô Wiki bë sã nie zakòpac w dłudżich lënkòwëch lëstach.
A cëż wa na to? --Kaszeba 17:46, 13 lëstopadnika 2006 (CET)

Jo, jô je za, leno na przëmiôr dlô gardów fejn je téż dawac lënczi do jich starn (np. www.rumia.eu). A co, eżlë bãdzë lënk do dobri starnë (np. ò historëji Głodnicë ;-)), a nie mdze gò w ODP? To jesz sami mómë gò henë dodawac? Warszk 11:36, 27 gòdnika 2006 (CET)

To, że starnë Ùrzãdów, jak n.p. rumia.eu (przódë blós jakno:um.rumia.pl), dodôwamë, je klôr - niech stoi zwëczajno zdrowi rozëm na pierszim placy przë lënkòwaniu ;-). Przëmiôr na Głodnicã je dobri (to nawetka dało ze dwa/trzë lata nazôd starnã szkółë z ti wsë, le jakòs nieaktualizowanô zdżinãła), chòc mało prawdopòdóbny :-). Pòzdrówczi --Kaszeba 09:45, 28 gòdnika 2006 (CET)

Pòrtal

Chòc za wiele tuwò so nie dzeje ë artiklów na jedną témã (kategòrëjã) téż za wiele to nie dô, równak jô bë chcôł zabédowac robienié pòrtalów. Sóm narô robiã starnã pòrtalu tikającégò sã Kòreji ë mëszlã, że mòże to pòmóc w ùsôdzanim nowëch artiklów - a na gwës nie mdze zôwadzëc. Eżlë nie mdze nick procëm temù, jô bë chcôł ùsôdzëc nową starnã Pòrtal:Kòreja. Mòj bédënk to zrobienié téż taczégò pòrtalu dlô spraw Pòmòrsczi (chòc mëszlã, że eżle jô bë miôł to sóm robic, to mòże to jesz pòżdac na "lepszi czasë" ;-)). Wiele pòrtalów mają pòlskô, anielskô czë miemieckô wikipedija a téż jinsze. Warszk 11:36, 27 gòdnika 2006 (CET)

Mie to nie przeszkôdzô - kąsk żëca sã tuwò przëdô. Na lepszé czasë jô bë nie żdôł za baro, bò chto wie czédë òne przińdą. --Kaszeba 09:48, 28 gòdnika 2006 (CET)
Ala diôchle, nie bãdzete doch Kaszëbò taczim czôrnozdrzélcã ;-) Warszk 10:09, 28 gòdnika 2006 (CET)

Konferencja Wikimedia Polska 2007 - zapraszamy!

Ponieważ niestety nie znam kaszubskiego :( będzie po polsku.

Kochane Wikipedystki, drodzy Wikipedyści!

W imieniu Stowarzyszenia Wikimedia Polska mam zaszczyt zaprosić was na

która odbędzie się w dniach 1-3 maja 2007 w Białowieży.

Samotny marzyciel może tylko marzyć. Tysiące mogą zmieniać świat.

Dołączcie do nas tego lata, a razem na te kilka dni przemienimy Białowieżę w miasto wolnej wiedzy.

Podczas konferencji spotkacie swoich przyjaciół i znajomych z Wikipedii, posłuchacie o przyszłości projektów Wikimedia i wiedzy ludzkiej w ogóle, oraz dowiecie się co słychać u naszych sąsiadów z różnych projektów internetowych i nie tylko.

Wszystkie informacje dotyczące imprezy dostępne są na stronie Konferencji. Z upływem czasu będzie ich, rzecz jasna, przybywać, w miarę jak będziemy ustalać kolejne szczegóły.

Jedno wiemy już na pewno - nie może Was zabraknąć! Do zobaczenia w Białowieży.

Wasz
Rozentuzjazmowany Renifer
znany także jako

Łukasz 'TOR' Garczewski
Prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Koordynator Konferencji

P.S. Zapraszam również do wzięcia udziału w konkursie na logo konferencji!

Wikimedia Election Notice

If you are able, please translate this notice to as many possible languages and post it anywhere applicable.

The Wikimedia Election Committee is accepting candidates for the 2007 Wikimedia Foundation Board of Trustees election. Please see [2] for more information.

There is still time for a new candidate to be considered for election, and you may now endorse the candidate of your choice (up to 3 candidates) on the endorsements page, [3]. Please read the instructions carefully prior to endorsing. If you can translate the instructions, please do.

If you have any questions, please contact any member of the election committee, who are listed here [4].

Posted on behalf of the Election Committee,
Philippe

Bot status for PipepBot

Hello! I ask for permission to run my interwiki bot PipepBot here, and to get a bot flag for it.

 • Operator: it:User:Pipep
 • Purpose: Interwiki
 • Software: Pywikipedia
 • Has bot flag at: als, am, an, ar, az, bat-smg, be, be-x-old, bn, bs, ca, ce, ceb, cs, cv, da, de, en, eo, et, fo, fur, fy, ga, hr, ht, id, ie, ilo, io, is, ka, ksh, la, lb, li, lij, ln, lv, mk, ml, ms, nap, nds, nds-nl, nn, no, pms, rm, roa-tara, ru-sib, scn, sh, simple, sl, sr, su, sv, th, tl, udm, uk, vec, zea
 • Details: Interwiki using Pywikipediabot. It mostly runs manually assisted. May run automatically in some cases.

Thank you! --it:User:Pipep 20:28, 15 zélnika 2007 (CEST)

Not done due to long inactivity. If the bot becomes active again, please make a request here. Jafeluv 11:55, 20 cze 2011 (CEST)

BotMultichill

Hi, i request a bot bit for BotMultichill.

 • Botmaster : Multichill
 • Bot's name : BotMultichill
 • List of botflags on others wikipedias: about 100+ atm (see meta:User:Multichill for the current list)
 • Purpose: Interwiki (pywikipedia)
 • Technical details : BotMultichill is an interwiki bot starting at the Dutch wikipedia. The bot uses the pywikipedia framework and runs day and night in autonomous mode. Sometimes the bot will run in manual assisted mode to solve interwiki conflicts. Multichill 10:31, 5 séwnika 2007 (CEST)
Already done. Jafeluv 11:55, 20 cze 2011 (CEST)

Betawiki: better support for your language in MediaWiki

Dear community. I am writing to you to promote a special wiki called Betawiki. This wiki facilitates the localisation (l10n) of the MediaWiki interface. You may have changed many messages here on this wiki to use your language, but if you would log in to for example the English language Wiktionary, you would not be able to use the interface as well translated as here. Infact, of the 1793 messages in the core of MediaWiki, 528 messages have been translated. Betawiki also supports the translation of messages of almost 80 extensions, with 984 messages.

If you wish to contribute to better support of your language in MediaWiki, as well as for many MediaWiki extensions, please visit Betawiki, create an account and request translator priviledges. You can see the current status of localisation of your language on meta and do not forget to get in touch with others that may already be working on your language on Betawiki.

If you have any further questions, please let me know on my talk page on Betawiki. We will try and assist you as much as possible, for example by importing all messages from a local wiki for you to start with, if you so desire.

You can also find us on the Freenode IRC network in the channel #mediawiki-i18n where we would be happy to help you get started.

Thank you very much for your attention and I do hope to see some of you on Betawiki soon! Cheers! Siebrand@Betawiki 11:06, 24 séwnika 2007 (CEST)

 • Currently 27.50% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 15:48, 9 czerwińca 2008 (CEST)
 • Currently 27.05% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 14:16, 2 zélnika 2008 (CEST)
 • Currently 25.58% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 15:24, 3 séwnika 2008 (CEST)
 • Currently 23.70% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 10:35, 10 lëstopadnika 2008 (CET)
 • Currently 23.29% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 11:51, 14 gòdnika 2008 (CET)
 • Currently 23.00% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 11:45, 10 stëcznika 2009 (CET)
PS Please help us complete the most wanted messages..

AlleborgoBot

Hi, AlleborgoBot is an interwiki bot run by Alleborgo starting at the italian wikipedia. The bot uses the pywikipedia framework daily updated to the last SVN version. The Bot runs in autonomous, but sometimes, it will run in manual assisted mode to solve interwiki conflicts. Already has a bot flag in ar, an, az, bar, bg, br, bpy, bs, ca, ceb, cs, da, de, el, en, eo, es, eu, fa, fi, fr, frp, gl, he, hr, ht, hu, hy, id, it, ja, jv, ka, ksh, lb, li, lmo, ln, lt, mi, ml, ms, nds, nl, nn, no, pl, pt, ro, ru, sk, simple, sl, sq, sr, su, sv, th, tr, uk, vec, vi, vo, zh, zh-yue. On it wiki has done more than 45000 edit. Now I'm requesting the flag here, thanks --AlleborgoBot 17:11, 9 rujana 2007 (CEST)

Done.Pathoschild 15:07:45, 11 gòdnika 2007 (UTC)

Bot policy

Hello. To facilitate steward granting of bot access, I suggest implementing the standard bot policy on this wiki. This will involve creating a redirect to this page from Wiki:Bot policy, and adding a line at the top noting that it is used here. In particular, this policy allows automatic acceptance of known interlanguage linking bots (if this page says that is acceptable), which form the vast majority of such requests.

Please read the text at m:Bot policy before commenting. If you object, please say so; it will be implemented in one week if there is no objection, since it is particularly written to streamline bot requests on wikis with little or no community interested in bot access requests. AlleborgoBot 11:18, 30 lëstopadnika 2007 (CET)

Bot policy implemented. --AlleborgoBot 14:20, 8 gòdnika 2007 (CET)

Bot Status for Purbo T

Hi, I'd like to request a bot flag for Purbo T (contributions)

Thank you! --Purodha Blissenbach 00:18, 19 gromicznika 2008 (CET)

Bot flag granted --Dungodung 12:12, 28 gromicznika 2008 (CET)

Election Notice, Please Translate

The 2008 Board election committee announces the 2008 election process. Wikimedians will have the opportunity to elect one candidate from the Wikimedia community to serve as a representative on the Board of Trustees. The successful candidate will serve a one-year term, ending in July 2009.

Candidates may nominate themselves for election between May 8 and May 22, and the voting will occur between 1 June and 21 June. For more information on the voting and candidate requirements, see <http://meta.wikimedia.org/wiki/Board_elections/2008>.

The voting system to be used in this election has not yet been confirmed, however voting will be by secret ballot, and confidentiality will be strictly maintained.

Votes will again be cast and counted on a server owned by an independent, neutral third party, Software in the Public Interest (SPI). SPI will hold cryptographic keys and be responsible for tallying the votes and providing final vote counts to the Election Committee. SPI provided excellent help during the 2007 elections.

Further information can be found at <http://meta.wikimedia.org/wiki/Board_elections/2008/en>. Questions may be directed to the Election Committee at <http://meta.wikimedia.org/wiki/Talk:Board_elections/2008/en>. If you are interested in translating official election pages into your own language, please see <http://meta.wikimedia.org/wiki/Board_elections/2008/Translation>.

For the election committee,
Philippe Beaudette

Request bot flag for Alexbot

I request the bot flag for Alexbot:

Operator:zh:User:Alexsh
Programming Language:Pywikipedia SVN
Functions:Interwiki(+autonomous), double redirect fix, featured article interwiki link.
Other languages:All statistics in here

Thank you--Alexsh 04:50, 1 môja 2008 (CEST)

Not done. This is a global bot, so no local flag is needed. Jafeluv 11:56, 20 cze 2011 (CEST)

Bot flag for StigBot

I hereby request botflag on this wiki for my bot StigBot.

 • Owner’s account: Stigmj (talk)
 • Bot account: StigBot (contribssulmakebot@meta )
 • Function: mainly interwiki, but can be used in user-namespace for adding userpages etc. on request from the affected users.
 • Software: Pywikipedia, updated from SVN before each run.
 • Other: Runs manually initiated automatic supervised and sometimes entirely manual. Already has bot flag on: ar, bpy, en, eo, fr, no, oc, pt, ro and vo.

Best regards, Stigmj 14:30, 8 czerwińca 2008 (CEST)

Not done. This is a global bot, so no local flag is needed. Jafeluv 11:56, 20 cze 2011 (CEST)

Global bots

Hello. The standard bot policy was updated to allow global bots, which are now technically possible. These are trusted bots that will be given bot access on all wikis that allow global bots (the local policy or request page must explicitly allow them, or they won't get access on this wiki). The current requirements for global bots are:

 • the bot must only perform maintenance of interlanguage links;
 • the bot must already be active on several wikis, with long-term contributions to back up its trustworthiness.

Does anyone object to allowing global bots on this wiki? I'll update the local policy in a week if there are no objections. Thanks. —Pathoschild 22:55:42, 26 lëpińca 2008 (UTC)

Done.Pathoschild 03:39:42, 03 zélnika 2008 (UTC)

Manual for new and small Wikipedias

Hello, at Meta there are pages created to help new and small Wikipedias: Manual and Wikipedia and help pages. You are welcome to have a look and comment. Kind regards--Ziko 00:33, 14 zélnika 2008 (CEST)

Tell us about your Wikipedia

Please Tell us about your Wikipedia language edition, answering some questions, and learn about others.--Ziko 19:40, 28 zélnika 2008 (CEST)

I'm interested, too. --32X 19:28, 4 séwnika 2008 (CEST)

Filling out a questionnaire at Meta?

Hello!

I would like to invite you to fill out a questionnaire at meta:Tell us about your Wikipedia.

First you copy this form onto a separate page, in this case meta:Tell us about Kashubian Wikipedia.

See how meta:Tell us about Croatian Wikipedia filled theirs.

Thanks for taking part in this.

Yours truly, -- Bugoslav 13:46, 30 lëstopadnika 2010 (CET)

Żëcé i przigodë Remusa

Aleksander Majkòwsczi (pl, de) died 70 years ago, thus his novel Żëcé i przigodë Remusa (pl) will be in the public domain at 2009-01-01 (according to the copyright laws of the European Union). That'd be a good start for a csb.wikibooks/csb.wikisource and for articles related to that book (Remus visits a lot of kasubian villages). --32X 19:28, 4 séwnika 2008 (CEST)

Synthebot

Dear all, this is to request a bot flag for Synthebot. Its technical information is summarized below.

 • Operator: Julian Mendez
 • Automatic or Manually Assisted: mostly automatic in autonomous mode; sometimes manually assisted to solve interwiki conflicts
 • Programming Language(s): pywikipedia
 • Function Summary: interwiki links
 • Already has a bot flag on: more than 80 wikipedias, see SUL table

Further technical information is available on its main page. Thank you in advance. Regards, --Julian 16:05, 18 séwnika 2008 (CEST)

Not done. This is a global bot, so no local flag is needed. Jafeluv 11:57, 20 cze 2011 (CEST)

Wikipedia logo project

English: Hello! This is a message to inform all the Wikipedias that there is an ongoing project to fix the errors in the Wikipedia logo. There's also a plan to add more characters in the blank spaces and find characters for the other sides of the globe. Feel to visit the page on Meta-Wiki and discuss it on the talk page. If this message has arrived in the wrong place, please update the distribution list. Thank you, and see you on Meta! Bastique 23:43, 15 rujana 2008 (CEST)

chb: Please translate this message!

The most often used MediaWiki messages

Hoi, the most often used MediaWiki messages (less than 25% of all MediaWiki messages) are the most visible messages. They help our readers and editors the most. We are aiming to get these messages localised for as many languages as possible by the end of the year. Please help us and yourself and localise these messages. Thanks, GerardM 11:47, 17 lëstopadnika 2008 (CET)

MediaWiki:Pagetitle-view-mainpage‎

Na stronie MediaWiki:Pagetitle-view-mainpage‎ można dodać Kaszëbskô Wikipedijô, wtedy takowy napis pojawi się przy przeglądaniu strony głównej w pasku tytułowym przeglądarki, zamiast Wikipedia (tak już było kiedyś, ale po ostatniej aktualizacji MediaWiki trzeba zrobić to od nowa).

The LocalisationUpdate extension has gone live

The LocalisationUpdate extension is now enabled for all Wikimedia projects. From now on new localisations that become available in SVN will become available to your project within 24 hours. Your localisations get into SVN from translatewiki.net typically within a day and at worst in two days. This is a huge improvement from the old practice where the localisations became available with new software. This could take weeks, even months.

The localisations done by our community at translatewiki.net are committed to SVN typically every day. When the system messages in English are the same as the local messages, they will now be inserted in a file and are available for use in all our projects in a timely manner

What this means for you

Local messages have an impact on the performance of our system. It is best when messages are as much as possible part of the system messages. In order to remove unnecessary duplication, all the messages that have a local localisation and are exactly the same as the system message will be removed. What we ask you to do is to compare and proof read the messages in translatewiki.net and the local messages. You can then either remove local messages when the translatewiki.net message is to be preferred or, you can update the message at translatewiki.net.

Messages that are specific to your project will have to stay as they are. You do want to check if the format and the variables of the message are still the same.

Why localise at translatewiki.net

When you localise at translatewiki.net, your messages will be used in all Wikimedia projects and eventually in all MediaWiki based projects. This is how we provide the standard support for your language. When messages change, at translatewiki.net you will be prompted to revisit your translations. Localising is more efficient because we have innovated the process to make you more efficient; there is text explaining about messages and we have applied AJAX technology to reduce the number of clicks you have to make.

Translatewiki.net update

 • Currently 30.39% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 19:54, 28 séwnika 2009 (CEST)
 • Currently 30.10% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 11:27, 1 lëstopadnika 2009 (CET)
 • Currently 30.68% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 17:02, 30 lëstopadnika 2009 (CET)
 • Currently 30.60% of the MediaWiki messages and 0.00% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 15:40, 4 stëcznika 2010 (CET)


How can we improve the usability for your language

We expect that with the implementation of LocalisationUpdate the usability of MediaWiki for your language will improve. We are now ready to look at other aspects of usability for your language as well. There are two questions we would like you to answer: Are there issues with the new functionality of the Usability Initiative Does MediaWiki support your language properly

The best way to answer the first question is to visit the translatewiki.net. Change the language to your language, select the “vector” skin and add the advanced tool bar in in the preferences and check out the new functionality. And make some changes in your user page. When there is a need to improve on the localisation, please make the necessary changess . It should update your localisation straight away. We would like you to report each issue individually at http://meta.wikimedia.org/wiki/Usability_issues.

When there are problems with the support of MediaWiki for your language, we really want to know about this. It is best to report each issue separately. In this way there will be no large mass of issues to resolve but we can address each issue on its own. Consider issues with the display of characters, the presentation of your script, the position of the side bar, the combination of text with other languages, scripts. It is best to try this in an environment like the prototype wiki as it provides you with a clean, basic and up to date environment. The prototype wiki is available for five languages but you can select any of them, change the preferences to your language and test out MediaWiki for your language.

We would like you to report each issue individually at http://meta.wikimedia.org/wiki/Language issues. The issues you raise will all be assessed. It is important to keep each issue separate, because this will make it easier to understand the issues and find solutions.

PS This text has been approved by Naoko, Brion and Siebrand. Thanks, GerardM 19:54, 28 séwnika 2009 (CEST)

Small request

Hello! I am a Polish wikipedian and I would like to ask you for your help - writing a new article about former Polish President who won the Nobel Peace Prize in 1983 – Lech Wałęsa. I have looked for his biography in your Wikipedia but without success. Polish Wikipedians will be grateful for your help. Thank you so much in advance! PS you can find the English version of the article here. Best wishes from Poland, Patrol110 17:07, 8 lëstopadnika 2009 (CET)

Wikimania Scholarships

The call for applications for Wikimania Scholarships to attend Wikimania 2010 in Gdansk, Poland (July 9-11) is now open. The Wikimedia Foundation offers Scholarships to pay for selected individuals' round trip travel, accommodations, and registration at the conference. To apply, visit the Wikimania 2010 scholarships information page, click the secure link available there, and fill out the form to apply. For additional information, please visit the Scholarships information and FAQ pages:

Yours very truly, Cary Bass
Volunteer Coordinator
Wikimedia Foundation

Pytanie

Jak jest po kaszubsku w mianowniku "wolna encyklopedia"? Znalazłem zwrot "wòlny encyklopediji", ale nie wiem czy to nie jest miejscownik. Sp5uhe 10:33, 9 łżëkwiôta 2010 (CEST)

 • W lewym górnym rogu strony, pod logo Wikipedii, można przeczytać: "WIKIPEDIJÔ, Wòlnô encyklopedijô" ;-) --Pomuchelskopp 00:09, 11 łżëkwiôta 2010 (CEST)

EmausBot

Hello, I would like to get a bot flag for EmausBot. Bot's info:

Thanks! --Emaus 12:00, 23 czerwińca 2010 (CEST)

Already done. Jafeluv 11:57, 20 cze 2011 (CEST)

Fundraising 2010

Hello Wikimedians,

As many of you are aware, we are now two months away from the Fundraiser for the Wikimedia Foundation, 2010. We have lofty goals, and we can meet them and exceed them!

The meta translators are already actively engaged in the annual drive to distribute our messages and we encourage you to do the same, but we would like to point everyone to the developments we've made in banner messages- from creation to commentary to the ones that will go live for test and for the drive itself in November. It's one of our goals to make sure that all volunteers know that there is a place for them in the Fundraising drive. We've started the setup on meta for both banner submission, statistical analysis, and grouping volunteers together that would like to find specific focus and work in that area.

This year the Wikimedia Foundation is taking a proactive stance in reaching out to each and every Wikimedia project and volunteer to find innovation, collaboration, and collation of ideas from the community driven process. The staff working on this is comprised of long-time Wikimedians with as much care and concern for the success of this drive as the volunteers, and we want you to actively participate and have a voice.

Use the talk pages on meta, talk to your local communities, talk to others, talk to us. Engagement is what we strive for, without each other we would never had made Wikimedia succeed. Everyone is welcome to contact any of us on staff at any time with a timely response to follow. We actively encourage focusing discussion on meta so we can all work together.

Please translate this message into your language if you can and post it below.

See you on the wiki! Keegan, WMF Fundraiser 2010 09:02, 11 séwnika 2010 (CEST)

Fundraising and your wiki

Greetings, please translate this message if you can.

Fundraising 2010 is preparing to start, and we want your project to be a part of the global movement to support free knowledge. The Wikimedia Foundation is engaging with local communities that build the projects to play an active part in this year's fundraiser. This year we will be working to best serve all the language communities by providing messages that are best suited for each location.

To do this, we need your help. We are testing messages and we want to be sure that our messages will work with your language. If it does not and your community can come up with your own banner in the spirit of supporting free knowledge, we invite you to submit your proposals and be active in this process. Wikimedia is for you, join us in supporting free knowledge in your local community! Keegan, WMF Fundraiser 2010 07:05, 15 séwnika 2010 (CEST)

Beat Jimmy

Please translate this message.

The Fundraising Committee is issuing all interested community members a challenge: we want you to beat Jimmy. The appeal from Jimmy Wales and the corresponding banner have been tested head-to-head with other successful banners, and the results are clear: it's our best performing message... by a lot. This year we have a lofty fundraising goal; we need all of our banners to bring in donations like the Jimmy Appeal, but no one wants to keep the Jimmy banner up for two months. We want to run donor quotes, and other wonderful ideas, but we have to have banners that work as well as or better than the Jimmy appeal.

We've just released the highlights from a donor focus group, and the results of our donor survey. With one month to the launch of the fundraiser, the messages we test must be driven by data from our tests and surveys - we can no longer rely on instinct alone.

We've redesigned our fundraising meta pages with the Jimmy challenge; check out the survey results and propose/discuss banners that reflect these findings. Add the banners you think will 'beat Jimmy' here to be tested Tuesday October 12 against Jimmy. Keegan, WMF Fundraiser 2010 05:03, 8 rujana 2010 (CEST)

WikitanvirBot

 • Operator : Wikitanvir
 • Automatic or Manually Assisted : Automatic
 • Programming Language(s) : Python (pywikipedia)
 • Function Summary : Interwiki
 • Edit period(s) : Daily
 • Edit rate requested : 2/3 edits per minute at most
 • Already has a bot flag (Y/N) : Y
 • Function Details : Bot will patrol recent changes and new pages, and add, remove, or modify interwiki links in autonomous mode.

Currently doing some test edits. Notify me if there is a problem. — Tanvir • 07:55, 19 rujana 2010 (CEST)

Already done. Jafeluv 11:57, 20 cze 2011 (CEST)

VII edycja Wikigrantów rozpoczęta!

Jako członkowi Komisji Wikigrantów Stowarzyszenia Wikimedia Polska jest mi niezmiernie miło poinformować, że od dziś, tj. 1 lutego 2011 aż do 31 grudnia 2011 trwa kolejna, siódma już edycja Wikigrantów, czyli inicjatywy służącej do finansowego wspierania projektów i pomysłów mających na celu ulepszenie i rozbudowanie treści znajdujących się w polsko-, kaszubsko- i śląskojęzycznych projektach Wikimedia (w tym również Wikimedia Commons).

O dofinansowanie swojego projektu może ubiegać się każda osoba posiadająca konto w co najmniej jednym z ww. projektów Wikimedia. Wnioski można zgłaszać za pomocą tego formularza; dostępny jest także regulamin tej edycji Wikigrantów oraz zasady refundacji. Ewentualne pytania i komentarze można zgłaszać na stronie dyskusji lub za pomocą maila do dowolnego z członków Komisji oraz bezpośrednio na stronie dyskusji Wikigrantów.

Zwykle składane wnioski dotyczą pokrycia kosztów zakupu różnych pozycji bibliograficznych (książek, albumów), chociaż w przeszłości zdarzały się również wnioski o opłacenie dostępu do internetowej bazy danych, pokrycie kosztów podróży i wejściówek na koncerty, konferencje i targi, a także na digitalizację materiałów źródłowych; na stronie Wikigrantów znajduje się spis dotychczas zrealizowanych projektów.

W tej edycji Wikigrantów, jak na razie, do wykorzystania jest 5 000 złotych, liczymy więc na Waszą pomysłowość i czekamy na zgłoszenia; zwykle rozpatrywane są one w ciągu jednego-dwóch tygodni. W imieniu Komisji życzę powodzenia! odder (dyskusja) 00:09, 2 gromicznika 2011 (CET)

Zamknięcie kaszubskojęzycznego Wikisłownika

Informuję, że na liście dyskusyjnej Stowarzyszenia Wikimedia Polska poruszyłem kwestię zamknięcia kaszubskojęzycznej wersji Wikisłownika ze względu na zupełny brak aktywności tego projektu. Ponieważ archiwum listy dyskusyjnej Stowarzyszenia dostępne jest wyłącznie dla zapisanych na nią osób, wszelkie osoby chętne do podjęcia dyskusji proszę o zapisanie się na tej stronie; rejestracja jest otwarta, a po zapisaniu się będzie można przeczytać ewentualne wcześniejsze posty w rozpoczętym przeze mnie wątku. odder (dyskusja) 02:33, 2 gromicznika 2011 (CET)

Prośba o zastąpienie pliku

Proszę jakiegoś admina o zastąpienie na Przédnô starna pliku Òbrôzk:Western Pomerania coat of arms small.png na Òbrôzk:POL księstwo pomorskie COA.svg. Dziękuję i pozdrawiam JDavid 03:00, 11 gromicznika 2011 (CET)

Minął miesiąc od rozpoczęcia 7. edycji Wikigrantów...

Szanowna Społeczności!

Jako członek Komisji Wikigrantów Stowarzyszenia Wikimedia Polska informuję, że właśnie minął pierwszy miesiąc trwania kolejnej, już 7. z kolei edycji Wikigrantów, czyli inicjatywy Stowarzyszenia służącej do finansowego wspierania projektów i pomysłów mających na celu ulepszenie i rozbudowanie treści znajdujących się w polsko-, kaszubsko- i śląskojęzycznych projektach Wikimedia.

Mała ilość zgłoszeń była znaczącą bolączką ostatniej edycji projektu; jak do tej pory w tej edycji także nie zanotowaliśmy zbyt dużego zainteresowania. Do tej pory zgłosiła się tylko jedna osoba, której wniosek został zaakceptowany jednogłośną decyzją Komisji. Wykorzystane zostało zaledwie 70 spośród 5 000 zł w budżecie tej edycji Wikigrantów, więc jeśli zastanawiacie się nad rozpoczęciem jakiegoś wymagającego finansowego wsparcia działania w tym lub innym projekcie Wikimedia — do dzieła! Wnioski o dofinansowanie może zgłaszać każdy użytkownik Wikibooks za pomocą tej strony. Życzę powodzenia i zapraszam do aktywności! odder (dyskusja) 22:51, 1 str 2011 (CET)

Hejka! Może zrobicie jakieś propozycje tematów? W ogóle ta Wikipedia jest gorsza od śluńskiej, brakuje wam ludzi. Ja nie znam się w ogóle na kaszebskim:) Orbwiki107 20:20, 10 str 2011 (CET)

Wikigranty 2011 trwają!

Drodzy Wikimedianie!

Jako członek Komisji Wikigrantów Stowarzyszenia Wikimedia Polska chciałbym przypomnieć, że w dalszym ciągu można starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na ulepszenie projektów Wikimedia w ramach 7. edycji Wikigrantów, jedynej tego typu inicjatywy we wszystkich projektach Wikimedia.

W ciągu dwóch miesięcy od początku tej edycji zanotowaliśmy dopiero cztery wnioski; aż trzy z nich zostały rozpatrzone pozytywnie. Po raz pierwszy w historii Wikigrantów sfinansowany został zakup urządzenia biurowego; jeden z wnioskodawców otrzymał nowoczesny skaner na potrzeby swojej działalności w Wikiźródłach.

Jeśli więc zastanawiacie się nad rozpoczęciem jakiegoś wymagającego finansowego wsparcia działania w tym lub innym projekcie Wikimedia, nawet jeśli Wasz pomysł może wydawać się nieco szalony — do dzieła! Wnioski o dofinansowanie może zgłaszać każdy użytkownik polsko-, kaszubsko- lub śląskojęzycznych projektów Wikimedia za pomocą tej strony. Życzę powodzenia i zapraszam do aktywności! odder (dyskusja) 00:29, 1 łżë 2011 (CEST)

Multilingual Challenge

Please help: replace this red text with a translation of the English message below. Thank you!
Announcing the Derby Multilingual Challenge

This is the first multilingual Wikipedia collaboration. All Wikipedians can take part, in any Wikipedia language. The challenge runs from 1 May until 3 September 2011.
Sign up now!
" Wikipedia is particularly pleased to see that Derby Museums are encouraging the creation of articles in languages other than English." (Jimmy Wales, 14 January 2011)

Andrew Dalby 13:53, 2 môj 2011 (CEST)

Translation

Hello. Any known of me asked me how he could translate the sentence "May peace prevail on earth" into kashubian language. Who can help me and him, please? The polish version is "Niech będzie pokój na Ziemi". Greetings --Tlustulimu 15:34, 24 cze 2011 (CEST)

Kashubian

en:"May peace prevail on earth" = csb:"Niech bądze ùbëtk na Zemi" Brëkòwnik

Call for image filter referendum

The Wikimedia Foundation, at the direction of the Board of Trustees, will be holding a vote to determine whether members of the community support the creation and usage of an opt-in personal image filter, which would allow readers to voluntarily screen particular types of images strictly for their own account.

Further details and educational materials will be available shortly. The referendum is scheduled for 12-27 August, 2011, and will be conducted on servers hosted by a neutral third party. Referendum details, officials, voting requirements, and supporting materials will be posted at Meta:Image filter referendum shortly.

Sorry for delivering you a message in English. Please help translate the pages on the referendum on Meta and join the translators mailing list.

For the coordinating committee,
Philippe (WMF)
Cbrown1023
Risker
Mardetanha
PeterSymonds
Robert Harris

Gathering of wikis in regional languages during WikiConvention, Nürnberg, 9-11 September

Dear Kashubians, we are currently discussing whether to hold a meetup of activists from minor Wikis in regional languages, see de:Wikipedia:WikiConvention/Themensammlung#Treffen der Regionalsprachen during the upcoming WikiConvention in Nurenberg. I'd be curious to see whether any of you might be interested in joining. --Johannes Rohr (WMDE) 10:45, 7 lëp 2011 (CEST)

HiW-Bot

 • Operator  : Hedwig in Washington
 • Automatic or Manually Assisted : automatic
 • Programming Language(s)  : Python (pywikipedia), daily update
 • Function Summary  : Interwiki, Internationalization by removing chaos in Babel so it can be used properly and easy. Double redirects will be added shortly
 • Already has a bot flag (Y/N)  : Yes, DE, EN, AR, NN, BAT-SMG, ARZ and LB, others pending see here
 • Function Details  : just using the standard interwiki.py; parameters: -auto -all - log -catr

--Hedwig in Washington 03:08, 2 Séw 2011 (CEST)

Language support group for Kashubian

The Wikimedia Foundation has brought together a new team of developers who are dedicated to language support. This team is to support all the languages and consequently it is not realistic to expect that the team members can provide proper support for your language. It is for this reason that we are looking for volunteers who will make up a language support team.

This language support team will be asked to provide us with information about their language. Such information may need to be provided either to us or on a website that we will indicate to you. Another activity will be to test software that will likely have an effect on the running of the MediaWiki software. We are looking for people who clearly identify their ability. Formal knowledge is definitely appreciated.

As much of the activity will be concentrated on translatewiki.net, it will be a plus when team members know how to localise at translatewiki.net. Thanks, Gmeijssen 19:10, 19 ruj 2011 (CEST)

Terms of Use update

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

Hello,

The Wikimedia Foundation is discussing changes to its Terms of Use. The discussion can be found at Talk:Terms of use. Everyone is invited to join in. Because the new version of Terms of use is not in final form, we are not able to present official translations of it. Volunteers are welcome to translate it, as German volunteers have done at m:Terms of use/de, but we ask that you note at the top that the translation is unofficial and may become outdated as the English version is changed. The translation request can be found at m:Translation requests/WMF/Terms of Use 2 -- Maggie Dennis, Community Liaison 02:37, 27 ruj 2011 (CEST)

2011 Fundraising Is Almost Here

Hello Wikipedians, my name is Alex and I am working for the Wikimedia Foundation during the 2011 Fundraiser. This year's fundraiser is intended to be a collaborative and global effort; we recognize that messages which may perform well in the United States don't necessarily translate well, or appeal to international audiences.

I'm contacting you as I am currently looking for volunteers who are willing to contribute to this project by helping translate and localize messages into your local language, suggesting community appeals for us to use, and to provide us with feedback on the Fundraising Meta Page. We've started the setup on meta for both translation, statistical analysis, and local discussion and testing. We actively encourage focusing discussion on meta so we can all work together.
Use the talk pages on meta, talk to your local communities, talk to others, talk to us. Engagement is what we strive for, without each other we would never had made Wikimedia succeed. The staff working on this fundraiser is comprised of long-time Wikimedians with as much care and concern for the success of this drive as the volunteers, and we want you to actively participate and have a voice. Everyone is welcome to contact any of us on staff at any time with a timely response to follow. I look forward to working with you during this year's fundraiser.

If someone could translate this message I would really appreciate it so that everyone is able to understand our goals and contribute to this year's campaign.
Azariv 00:21, 1 lës 2011 (CET)

Open Call for 2012 Wikimedia Fellowship Applicants

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

 • Do you want to help attract new contributors to Wikimedia projects?
 • Do you want to improve retention of our existing editors?
 • Do you want to strengthen our community by diversifying its base and increasing the overall number of excellent participants around the world?

The Wikimedia Foundation is seeking Community Fellows and project ideas for the Community Fellowship Program. A Fellowship is a temporary position at the Wikimedia Foundation in order to work on a specific project or set of projects. Submissions for 2012 are encouraged to focus on the theme of improving editor retention and increasing participation in Wikimedia projects. If interested, please submit a project idea or apply to be a fellow by January 15, 2012. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Fellowships for more information.

Thanks!

--Siko Bouterse, Head of Community Fellowships, Wikimedia Foundation 13:53, 21 gòd 2011 (CET)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Announcing Wikipedia 1.19 beta

Wikimedia Foundation is getting ready to push out 1.19 to all the WMF-hosted wikis. As we finish wrapping up our code review, you can test the new version right now on beta.wmflabs.org. For more information, please read the release notes or the start of the final announcement.

The following are the areas that you will probably be most interested in:

 • Faster loading of javascript files makes dependency tracking more important.
 • New common*.css files usable by skins instead of having to copy piles of generic styles from MonoBook or Vector's css.
 • The default user signature now contains a talk link in addition to the user link.
 • Searching blocked usernames in block log is now clearer.
 • Better timezone recognition in user preferences.
 • Improved diff readability for colorblind people.
 • The interwiki links table can now be accessed also when the interwiki cache is used (used in the API and the Interwiki extension).
 • More gender support (for instance in logs and user lists).
 • Language converter improved, e.g. it now works depending on the page content language.
 • Time and number-formatting magic words also now depend on the page content language.
 • Bidirectional support further improved after 1.18.

Report any problems on the labs beta wiki and we'll work to address them before they software is released to the production wikis.

Note that this cluster does have SUL but it is not integrated with SUL in production, so you'll need to create another account. You should avoid using the same password as you use here. — Global message delivery 01:02, 15 stë 2012 (CET)

MediaWiki 1.19

(Apologies if this message isn't in your language.) The Wikimedia Foundation is planning to upgrade MediaWiki (the software powering this wiki) to its latest version this month. You can help to test it before it is enabled, to avoid disruption and breakage. More information is available in the full announcement. Thank you for your understanding.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system (wrong page? You can fix it.). 15:54, 12 gro 2012 (CET)

hi

Please help: replace this red text with a translation of the English message below. Thank you!
@MonmouthpediA announces the Charles Rolls Challenge

This is the first multilingual Wikipedia collaboration to create a wiki-town. All Wikipedians can take part, in any Wikipedia language. The challenge runs from 1 March until the 19th of April 2012. (Prizegiving webstreamed on 21st April).
Sign up now!
"Can you imagine a Wiki Project that involves 1,000 QRpedia codes and free WiFi?"

Victuallers (dyskusja) 21:14, 2 str 2012 (CET)

Update on IPv6

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it, as well as the full version of this announcement on Meta)

The Wikimedia Foundation is planning to do limited testing of IPv6 on June 2-3. If there are not too many problems, we may fully enable IPv6 on World IPv6 day (June 6), and keep it enabled.

What this means for your project:

 • At least on June 2-3, 2012, you may see a small number of edits from IPv6 addresses, which are in the form "2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334". See e.g. w:en:IPv6 address. These addresses should behave like any other IP address: You can leave messages on their talk pages; you can track their contributions; you can block them. (See the full version of this announcement for notes on range blocks.)
 • In the mid term, some user scripts and tools will need to be adapted for IPv6.
 • We suspect that IPv6 usage is going to be very low initially, meaning that abuse should be manageable, and we will assist in the monitoring of the situation.

Read the full version of this announcement on how to test the behavior of IPv6 with various tools and how to leave bug reports, and to find a fuller analysis of the implications of the IPv6 migration.

--Erik Möller, VP of Engineering and Product Development, Wikimedia Foundation 02:50, 2 cze 2012 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

2011 Picture of the Year competition

македонскиnorskpolski

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the 2011 Picture of the Year competition is now open. We are interested in your opinion as to which images qualify to be the Picture of the Year 2011. Any user registered at Commons or a Wikimedia wiki SUL-related to Commons with more than 75 edits before 1 April 2012 (UTC) is welcome to vote and, of course everyone is welcome to view!

Detailed information about the contest can be found at the introductory page.

About 600 of the best of Wikimedia Common's photos, animations, movies and graphics were chosen –by the international Wikimedia Commons community– out of 12 million files during 2011 and are now called Featured Pictures.

From professional animal and plant shots to breathtaking panoramas and skylines, restorations of historically relevant images, images portraying the world's best architecture, maps, emblems, diagrams created with the most modern technology, and impressive human portraits, Commons Features Pictures of all flavors.

For your convenience, we have sorted the images into topic categories.

We regret that you receive this message in English; we intended to use banners to notify you in your native language but there was both, human and technical resistance.

See you on Commons! --Picture of the Year 2011 Committee 20:10, 5 cze 2012 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Help decide about more than $10 million of Wikimedia donations in the coming year

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it)

Hi,

As many of you are aware, the Wikimedia Board of Trustees recently initiated important changes in the way that money is being distributed within the Wikimedia movement. As part of this, a new community-led "Funds Dissemination Committee" (FDC) is currently being set up. Already in 2012-13, its recommendations will guide the decisions about the distribution of over 10 million US dollars among the Foundation, chapters and other eligible entities.

Now, seven capable, knowledgeable and trustworthy community members are sought to volunteer on the initial Funds Dissemination Committee. It is expected to take up its work in September. In addition, a community member is sought to be the Ombudsperson for the FDC process. If you are interested in joining the committee, read the call for volunteers. Nominations are planned to close on August 15.

--Anasuya Sengupta, Director of Global Learning and Grantmaking, Wikimedia Foundation 21:57, 19 lëp 2012 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

More opportunities for you to access free research databases

The quest to get editors free access to the sources they need is gaining momentum.

 • Credo Reference provides full-text online versions of nearly 1200 published reference works from more than 70 publishers in every major subject, including general and subject dictionaries and encyclopedias. There are 125 full Credo 350 accounts available, with access even to 100 more references works than in Credo's original donation. All you need is a 1-year old account with 1000 edits. Sign up here.
 • HighBeam Research has access to over 80 million articles from 6,500 publications including newspapers, magazines, academic journals, newswires, trade magazines and encyclopedias. Thousands of new articles are added daily, and archives date back over 25 years covering a wide range of subjects and industries. There are 250 full access 1-year accounts available. All you need is a 1-year old account with 1000 edits. Sign up here.
 • Questia is an online research library for books and journal articles focusing on the humanities and social sciences. Questia has curated titles from over 300 trusted publishers including 77,000 full-text books and 4 million journal, magazine, and newspaper articles, as well as encyclopedia entries. There will soon be 1000 full access 1-year accounts available. All you need is a 1-year old account with 1000 edits. Sign up here.

You might also be interested in the idea to create a central Wikipedia Library where approved editors would have access to all participating resource donors. Add your feedback to the Community Fellowship proposal. Apologies for the English message (translate here). Go sign up :) --Ocaasi (talk) 04:13, 16 zél 2012 (CEST)

Request for Comment: Legal Fees Assistance Program

I apologize for addressing you in English. I would be grateful if you could translate this message into your language.

The Wikimedia Foundation is conducting a request for comment on a proposed program that could provide legal assistance to users in specific support roles who are named in a legal complaint as a defendant because of those roles. We wanted to be sure that your community was aware of this discussion and would have a chance to participate in that discussion.

If this page is not the best place to publicize this request for comment, please help spread the word to those who may be interested in participating. (If you'd like to help translating the "request for comment", program policy or other pages into your language and don't know how the translation system works, please come by my user talk page at m:User talk:Mdennis (WMF). I'll be happy to assist or to connect you with a volunteer who can assist.)

Thank you! --Mdennis (WMF)03:51, 6 Séw 2012 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Wikidata is getting close to a first roll-out

(Apologies if this message isn't in your language.)

As some of you might already have heard Wikimedia Deutschland is working on a new Wikimedia project. It is called m:Wikidata. The goal of Wikidata is to become a central data repository for the Wikipedias, its sister projects and the world. In the future it will hold data like the number of inhabitants of a country, the date of birth of a famous person or the length of a river. These can then be used in all Wikimedia projects and outside of them.

The project is divided into three phases and "we are getting close to roll-out the first phase". The phases are:

 1. language links in the Wikipedias (making it possible to store the links between the language editions of an article just once in Wikidata instead of in each linked article)
 2. infoboxes (making it possible to store the data that is currently in infoboxes in one central place and share the data)
 3. lists (making it possible to create lists and similar things based on queries to Wikidata so they update automatically when new data is added or modified)

It'd be great if you could join us, test the demo version, provide feedback and take part in the development of Wikidata. You can find all the relevant information including an FAQ and sign-up links for our on-wiki newsletter on the Wikidata page on Meta.

For further discussions please use this talk page (if you are uncomfortable writing in English you can also write in your native language there) or point me to the place where your discussion is happening so I can answer there.

--Lydia Pintscher 15:12, 10 Séw 2012 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

 
Wikipedia 2.0 logo

Hello! This wiki will be switched to the up to date Wikipedia logo in about a week. You can see it on commons:Wikipedia/2.0; please comment on talk if there's something wrong with it.
Thank you, Global message delivery (feedback) 23:35, 22 Séw 2012 (CEST)

Kashubian Bible

Dear Kashubian Wikipedia, dear Kashubians! I'am Slovene from Hungary and I would like to download the Kashubian Bible from the Internet. I would like to ask for your help! Doncsecz (dyskusja) 18:30, 6 ruj 2012 (CEST)

Upcoming software changes - please report any problems

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it)

All Wikimedia wikis - including this one - will soon be upgraded with new and possibly disruptive code. This process starts today and finishes on October 24 (see the upgrade schedule & code details).

Please watch for problems with:

 • revision diffs
 • templates
 • CSS and JavaScript pages (like user scripts)
 • bots
 • PDF export
 • images, video, and sound, especially scaling sizes
 • the CologneBlue skin

If you notice any problems, please report problems at our defect tracker site. You can test for possible problems at test2.wikipedia.org and mediawiki.org, which have already been updated.

Thanks! With your help we can find problems fast and get them fixed faster.

Sumana Harihareswara, Wikimedia Foundation Engineering Community Manager (talk) 04:47, 16 ruj 2012 (CEST)

P.S.: For the regular, smaller MediaWiki updates every two weeks, please watch this schedule.

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Fundraising localization: volunteers from outside the USA needed

Please translate for your local community

Hello All,

The Wikimedia Foundation's Fundraising team have begun our 'User Experience' project, with the goal of understanding the donation experience in different countries outside the USA and enhancing the localization of our donation pages. I am searching for volunteers to spend 30 minutes on a Skype chat with me, reviewing their own country's donation pages. It will be done on a 'usability' format (I will ask you to read the text and go through the donation flow) and will be asking your feedback in the meanwhile.

The only pre-requisite is for the volunteer to actually live in the country and to have access to at least one donation method that we offer for that country (mainly credit/debit card, but also real-time banking like IDEAL, E-wallets, etc...) so we can do a live test and see if the donation goes through. All volunteers will be reimbursed of the donations that eventually succeed (and they will be low amounts, like 1-2 dollars)

By helping us you are actually helping thousands of people to support our mission of free knowledge across the world. Please sing up and help us with our 'User Experience' project! :) If you are interested (or know of anyone who could be) please email ppena@wikimedia.org. All countries needed (excepting USA)!

Thanks!
Pats Pena
Global Fundraising Operations Manager, Wikimedia Foundation

Sent using Global message delivery, 18:52, 17 ruj 2012 (CEST)

Be a Wikimedia fundraising "User Experience" volunteer!

Thank you to everyone who volunteered last year on the Wikimedia fundraising 'User Experience' project. We have talked to many different people in different countries and their feedback has helped us immensely in restructuring our pages. If you haven't heard of it yet, the 'User Experience' project has the goal of understanding the donation experience in different countries (outside the USA) and enhancing the localization of our donation pages.

I am (still) searching for volunteers to spend some time on a Skype chat with me, reviewing their own country's donation pages. It will be done on a 'usability' format (I will ask you to read the text and go through the donation flow) and will be asking your feedback in the meanwhile.

The only pre-requisite is for the volunteer to actually live in the country and to have access to at least one donation method that we offer for that country (mainly credit/debit card, but also real time banking like IDEAL, E-wallets, etc...) so we can do a live test and see if the donation goes through. **All volunteers will be reimbursed of the donations that eventually succeed (and they will be very low amounts, like 1-2 dollars)**

By helping us you are actually helping thousands of people to support our mission of free knowledge across the world. If you are interested (or know of anyone who could be) please email ppena@wikimedia.org. All countries needed (excepting USA)!!

Thanks!

Pats Pena
Global Fundraising Operations Manager, Wikimedia Foundation

Sent using Global message delivery, 21:45, 8 stë 2013 (CET)

Wikimedia sites to move to primary data center in Ashburn, Virginia. Read-only mode expected.

(Apologies if this message isn't in your language.) Next week, the Wikimedia Foundation will transition its main technical operations to a new data center in Ashburn, Virginia, USA. This is intended to improve the technical performance and reliability of all Wikimedia sites, including this wiki. There will be some times when the site will be in read-only mode, and there may be full outages; the current target windows for the migration are January 22nd, 23rd and 24th, 2013, from 17:00 to 01:00 UTC (see other timezones on timeanddate.com). More information is available in the full announcement.

If you would like to stay informed of future technical upgrades, consider becoming a Tech ambassador and joining the ambassadors mailing list. You will be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.

Thank you for your help and your understanding.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system (wrong page? You can fix it.). 16:09, 19 stë 2013 (CET)

Picture of the Year voting round 1 open

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the 2012 Picture of the Year competition is now open. We're interested in your opinion as to which images qualify to be the Picture of the Year for 2012. Voting is open to established Wikimedia users who meet the following criteria:

 1. Users must have an account, at any Wikimedia project, which was registered before Tue, 01 Jan 2013 00:00:00 +0000 [UTC].
 2. This user account must have more than 75 edits on any single Wikimedia project before Tue, 01 Jan 2013 00:00:00 +0000 [UTC]. Please check your account eligibility at the POTY 2012 Contest Eligibility tool.
 3. Users must vote with an account meeting the above requirements either on Commons or another SUL-related Wikimedia project (for other Wikimedia projects, the account must be attached to the user's Commons account through SUL).

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year are all entered in this competition. From professional animal and plant shots to breathtaking panoramas and skylines, restorations of historically relevant images, images portraying the world's best architecture, maps, emblems, diagrams created with the most modern technology, and impressive human portraits, Commons features pictures of all flavors.

For your convenience, we have sorted the images into topic categories. Two rounds of voting will be held: In the first round, you can vote for as many images as you like. The first round category winners and the top ten overall will then make it to the final. In the final round, when a limited number of images are left, you must decide on the one image that you want to become the Picture of the Year.

To see the candidate images just go to the POTY 2012 page on Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons celebrates our featured images of 2012 with this contest. Your votes decide the Picture of the Year, so remember to vote in the first round by January 30, 2013.

Thanks,
the Wikimedia Commons Picture of the Year committee

This message was delivered based on m:Distribution list/Global message delivery. Translation fetched from: commons:Commons:Picture of the Year/2012/Translations/Village Pump/en -- Rillke (dyskusja) 00:46, 23 stë 2013 (CET)

Help turn ideas into grants in the new IdeaLab

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

 • Do you have an idea for a project to improve this community or website?
 • Do you think you could complete your idea if only you had some funding?
 • Do you want to help other people turn their ideas into project plans or grant proposals?

Please join us in the IdeaLab, an incubator for project ideas and Individual Engagement Grant proposals.

The Wikimedia Foundation is seeking new ideas and proposals for Individual Engagement Grants. These grants fund individuals or small groups to complete projects that help improve this community. If interested, please submit a completed proposal by February 15, 2013. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:IEG for more information.

Thanks! --Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation 21:15, 30 stë 2013 (CET)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Correct it here.)

Wikidata phase 1 (language links) coming to this Wikipedia

Sorry for writing in English. I hope someone can translate this locally.

Wikidata has been in development for a few months now. It is now time for the roll-out of the first part of it on your Wikipedia. Phase 1 is the support for the management of language links. It is already being used on the Hungarian, Hebrew, Italian and English Wikipedias. The next step is to enable the extension on all other Wikipedias. We have currently planned this for March 6.

What is Wikidata?

Wikidata is a central place to store data that you can usually find in infoboxes. Think of it as something like Wikimedia Commons but for data (like the number of inhabitants of a country or the length of a river) instead of multimedia. The first part of this project (centralizing language links) is being rolled out now. The more fancy things will follow later.

What is going to happen?

Language links in the sidebar are going to come from Wikidata in addition to the ones in the wiki text. To edit them, scroll to the bottom of the language links, and click edit. You no longer need to maintain these links by hand in the wiki text of the article.

Where can I find more information and ask questions?

Editors on en:wp have created a great page with all the necessary information for editors and there is also an FAQ for this deployment. Please ask questions you might have on the FAQ’s discussion page.

I want to be kept up to date about Wikidata

To stay up-to-date on everything happening around Wikidata please subscribe to the newsletter that is delivered weekly to subscribed user’s talk pages. You can see previous editions here.

--Lydia Pintscher 17:03, 21 gro 2013 (CET)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Wikidata phase 1 (language links) live on this Wikipedia

Sorry for writing in English. I hope someone can translate this locally. If you understand German better than English you can have a look at the announcement on de:Wikipedia:Kurier.

As I annonced 2 weeks ago, Wikidata phase 1 (language links) has been deployed here today. Language links in the sidebar are coming from Wikidata in addition to the ones in the wiki text. To edit them, scroll to the bottom of the language links, and click edit. You no longer need to maintain these links by hand in the wiki text of the article.

Where can I find more information and ask questions? Editors on en:wp have created a great page with all the necessary information for editors and there is also an FAQ for this deployment. It'd be great if you could bring this to this wiki if that has not already happened. Please ask questions you might have on the FAQ’s discussion page.

I want to be kept up to date about Wikidata To stay up-to-date on everything happening around Wikidata please subscribe to the newsletter that is delivered weekly to subscribed user’s talk pages.

--Lydia Pintscher 23:54, 6 str 2013 (CET)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Convert complex templates to Lua to make them faster and more powerful

(Please consider translating this message for the benefit of your fellow Wikimedians)

Greetings. As you might have seen on the Wikimedia tech blog or the tech ambassadors list, a new functionality called "Lua" is being enabled on all Wikimedia sites today. Lua is a scripting language that enables you to write faster and more powerful MediaWiki templates.

If you have questions about how to convert existing templates to Lua (or how to create new ones), we'll be holding two support sessions on IRC next week: one on Wednesday (for Oceania, Asia & America) and one on Friday (for Europe, Africa & America); see m:IRC office hours for the details. If you can't make it, you can also get help at mw:Talk:Lua scripting.

If you'd like to learn about this kind of events earlier in advance, consider becoming a Tech ambassador by subscribing to the mailing list. You will also be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system. 20:05, 13 str 2013 (CET) (wrong page? You can fix it.)

Wikidata phase 2 (infoboxes) coming to this Wikipedia

Sorry for writing in English. I hope someone can translate this. If you understand German better than English you can have a look at the announcement on de:Wikipedia:Kurier.

A while ago the first phase of Wikidata was enabled on this Wikipedia. This means you are getting the language links in each article from Wikidata. It is soon time to enable the second phase of Wikidata (infoboxes) here. We have already done this on the [first 11 Wikipedias] (it, he, hu, ru, tr, uk, uz, hr, bs, sr, sh) and things are looking good. The next step is English Wikipedia. This is planned for April 8. If everything works out fine we will deploy on all remaining Wikipedias on April 10. I will update this part of the FAQ if there are any issues forcing us to change this date. I will also sent another note to this village pump once the deployment is finished.

What will happen once we have phase 2 enabled here? Once it is enabled in a few days you will be able to make use of the structured data that is available on Wikidata in your articles/infoboxes. It includes things like the symbol for a chemical element, the ISBN for a book or the top level domain of a country. (None of this will happen automatically. Someone will have to change the article or infobox template for this to happen!)

How will this work? There are two ways to access the data:

 • Use a parser function like {{#property:p169}} in the wiki text of the article on Yahoo!. This will return “Marissa Mayer” as she is the chief executive officer of the company.
 • For more complicated things you can use Lua. The documentation for this is here.

We are working on expanding the parser function so you can for example use {{#property:chief executive officer}} instead of {{#property:p169}}. The complete plan for this is here.

Where can I test this? You can already test it on test2.

Where can I find more information and ask questions? We have collected the main questions in an FAQ for this deployment. Please ask questions you might have on the FAQ’s discussion page.

I want to be kept up to date about Wikidata To stay up-to-date on everything happening around Wikidata please subscribe to the newsletter that is delivered weekly to subscribed user’s talk pages.

--Lydia Pintscher 18:49, 5 łżë 2013 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Request for comment on inactive administrators

RFC w sprawie nieaktywnych administratorów

(Rozważ tłumaczenie tej wiadomości by pomóc innym Wikimedianom. Przetłumacz także propozycje.)

Read this message in English / Lleer esti mensaxe n'asturianu / বাংলায় এই বার্তাটি পড়ুন / Llegiu aquest missatge en català / Læs denne besked på dansk / Lies diese Nachricht auf Deutsch / Leś cal mesag' chè in Emiliàn / Leer este mensaje en español / Lue tämä viesti suomeksi / Lire ce message en français / Ler esta mensaxe en galego / हिन्दी / Pročitajte ovu poruku na hrvatskom / Baca pesan ini dalam Bahasa Indonesia / Leggi questo messaggio in italiano / ಈ ಸಂದೇಶವನ್ನು ಕನ್ನಡದಲ್ಲಿ ಓದಿ / Aqra dan il-messaġġ bil-Malti / norsk (bokmål) / Lees dit bericht in het Nederlands / Przeczytaj tę wiadomość po polsku / Citiți acest mesaj în română / Прочитать это сообщение на русском / Farriintaan ku aqri Af-Soomaali / Pročitaj ovu poruku na srpskom (Прочитај ову поруку на српском) / อ่านข้อความนี้ในภาษาไทย / Прочитати це повідомлення українською мовою / Đọc thông báo bằng tiếng Việt / 使用中文阅读本信息。

Witaj!

To jest nowa prośba o komentarz dotycząca odbierania praw administracyjnych nieaktywnym przez długi czas Wikimedianom. Ogólnie rzecz biorąc, ta propozycja od stewardów miałaby zastosowanie do wiki bez recenzji administratorów.

Tworzymy także listę projektów zawierającą procedury usuwania nieaktywnych administratorów na stronie dyskusji RFC. Zapraszamy do dodawania nowych propozycji do listy, jeśli masz swoją taktykę przeciw bezczynności administratorów.

Wszystkie wpisy są mile widziane. Dyskusja może zakończyć się 21 maja 2013 (21.05.2013) ale w razie potrzeby ten czas zostanie przedłużony.

Z podziękowaniami, Billinghurst (thanks to all the translators!) 06:28, 24 łżë 2013 (CEST)

Rozprowadzane poprzez Global message delivery. (Jeśli widzisz błędną stronę, możesz to naprawić.)

Wikidata phase 2 (infoboxes) is here

Sorry for writing in English. I hope someone can translate this. If you understand German better than English you can have a look at the announcement on de:Wikipedia:Kurier.

A while ago the first phase of Wikidata was enabled on this Wikipedia. This means you are getting the language links in each article from Wikidata. We have now enabled the second phase of Wikidata (infoboxes) here. We have already done this on the [first 11 Wikipedias] (it, he, hu, ru, tr, uk, uz, hr, bs, sr, sh) a month ago and two days ago on the English Wikipedia. Today all the remaining Wikipedias followed.

What does having phase 2 enabled here mean? You are now able to make use of the structured data that is available on Wikidata in your articles/infoboxes. It includes things like the symbol for a chemical element, the ISBN for a book or the top level domain of a country. (None of this will happen automatically. Someone will have to change the article or infobox template for this to happen!) The current state is just the beginning though. It will be extended based on feedback we get from you now.

How will this work? There are two ways to access the data:

 • Use a parser function like {{#property:p159}} in the wiki text of the article on Wikimedia Foundation. This will return “San Francisco” as that is the headquarter location of the non-profit.
 • For more complicated things you can use Lua. The documentation for this is here.

We are working on expanding the parser function so you can for example use {{#property:headquarter location}} instead of {{#property:p159}}. The complete plan for this is here.

Where can I test this? You can test it on test2 if you don't want to do it in an article here.

Where can I find more information and ask questions? We have collected the main questions in an FAQ for this deployment. Please ask questions you might have on the FAQ’s discussion page.

I want to be kept up to date about Wikidata To stay up-to-date on everything happening around Wikidata please subscribe to the newsletter that is delivered weekly to subscribed user’s talk pages.


We are excited about taking yet another step towards allowing all Wikipedias share structured data and collect and curate it together. --Lydia Pintscher 21:04, 24 łżë 2013 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

[en] Change to wiki account system and account renaming

Some accounts will soon be renamed due to a technical change that the developer team at Wikimedia are making. More details on Meta.

(Distributed via global message delivery 05:26, 30 łżë 2013 (CEST). Wrong page? Correct it here.)

[en] Change to section edit links

The default position of the "edit" link in page section headers is going to change soon. The "edit" link will be positioned adjacent to the page header text rather than floating opposite it.

Section edit links will be to the immediate right of section titles, instead of on the far right. If you're an editor of one of the wikis which already implemented this change, nothing will substantially change for you; however, scripts and gadgets depending on the previous implementation of section edit links will have to be adjusted to continue working; however, nothing else should break even if they are not updated in time.

Detailed information and a timeline is available on meta.

Ideas to do this all the way to 2009 at least. It is often difficult to track which of several potential section edit links on the far right is associated with the correct section, and many readers and anonymous or new editors may even be failing to notice section edit links at all, since they read section titles, which are far away from the links.

(Distributed via global message delivery 20:16, 30 łżë 2013 (CEST). Wrong page? Correct it here.)

Tech newsletter: Subscribe to receive the next editions

Tech news prepared by tech ambassadors and posted by Global message deliveryContributeTranslateGet helpGive feedbackUnsubscribe • 22:23, 20 môj 2013 (CEST)
Important note: This is the first edition of the Tech News weekly summaries, which help you monitor recent software changes likely to impact you and your fellow Wikimedians.

If you want to continue to receive the next issues every week, please subscribe to the newsletter. You can subscribe your personal talk page and a community page like this one. The newsletter can be translated into your language.

You can also become a tech ambassador, help us write the next newsletter and tell us what to improve. Your feedback is greatly appreciated. guillom 22:23, 20 môj 2013 (CEST)

Trademark discussion

Hi, apologies for posting this in English, but I wanted to alert your community to a discussion on Meta about potential changes to the Wikimedia Trademark Policy. Please translate this statement if you can. We hope that you will all participate in the discussion; we also welcome translations of the legal team’s statement into as many languages as possible and encourage you to voice your thoughts there. Please see the Trademark practices discussion (on Meta-Wiki) for more information. Thank you! --Mdennis (WMF) (talk)

Free Research Accounts from Leading Medical Publisher. Come and Sign up!

gets Wikipedia editors free access to reliable sources that are behind paywalls. I want to alert you to our latest donation.

 • Cochrane Collaboration is an independent medical nonprofit organization that conducts systematic reviews of randomized controlled trials of health-care interventions, which it then publishes in the Cochrane Library.
 • Cochrane has generously agreed to give free, full-access accounts to medical editors. Individual access would otherwise cost between $300 and $800 per account.
 • If you are active as a medical editor, come and sign up :)

Cheers, 22:59, 16 cze 2013 (CEST)

Cochrane Library Sign-up (correct link)

My apologies for the incorrect link: You can sign up for ' accounts at the. Cheers, 23:34, 16 cze 2013 (CEST)

X!'s Edit Counter

Universal Language Selector will be enabled on 2013-07-09

Pywikipedia is migrating to git

Hello, Sorry for English but It's very important for bot operators so I hope someone translates this. Pywikipedia is migrating to Git so after July 26, SVN checkouts won't be updated If you're using Pywikipedia you have to switch to git, otherwise you will use out-dated framework and your bot might not work properly. There is a manual for doing that and a blog post explaining about this change in non-technical language. If you have question feel free to ask in mw:Manual talk:Pywikipediabot/Gerrit, mailing list, or in the IRC channel. Best Amir (via Global message delivery). 15:02, 23 lëp 2013 (CEST)

VisualEditor and your Wikipedia

(Please translate this message)

Greetings,

The Wikimedia Foundation will soon turn on VisualEditor for all users, all the time on your Wikipedia. Right now your Wikipedia does not have any local documents on VisualEditor, and we hope that your community can change that. To find out about how you can help with translations visit the TranslationCentral for VisualEditor and read the easy instructions on bringing information to your Wikipedia. The User Guide and the FAQ are very important to have in your language.

We want to find out as much as we can from you about VisualEditor and how it helps your Wikipedia, and having local pages is a great way to start. We also encourage you to leave feedback on Mediawiki where the community can offer ideas, opinions, and point out bugs that may still exist in the software that need to be reported to Bugzilla. If you are able to speak for the concerns of others in English on MediaWiki or locally I encourage you to help your community to be represented in this process.

If you can help translate the user interface for VisualEditor to your language, you can help with that as well. Translatewiki has open tasks for translating VisualEditor. A direct link to translate the user interface is here. You can see how we are doing with those translations here. You need an account on Translatewiki to translate. This account is free and easy to create.

If we can help your community in any way with this process, please let me know and I will do my best to assist your Wikipedia with this |exciting development. You can contact me on my meta talk page or by email. You can also contact Patrick Earley for help with translations and documents on Mediawiki. We look forward to working with you to bring the VisualEditor experience to your Wikipedia! Keegan (WMF) (talk) 20:59, 30 lëp 2013 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

HTTPS for users with an account

Greetings. Starting on August 21 (tomorrow), all users with an account will be using HTTPS to access Wikimedia sites. HTTPS brings better security and improves your privacy. More information is available at m:HTTPS.

If HTTPS causes problems for you, tell us on bugzilla, on IRC (in the #wikimedia-operations channel) or on meta. If you can't use the other methods, you can also send an e-mail to https@wikimedia.org.

Greg Grossmeier (via the Global message delivery system). 20:54, 20 zél 2013 (CEST) (wrong page? You can fix it.)

Notifications

 
Notifications inform you of new activity that affects you -- and let you take quick action.

(This message is in English, please translate as needed)

Greetings!

Notifications will inform users about new activity that affects them on this wiki in a unified way: for example, this new tool will let you know when you have new talk page messages, edit reverts, mentions or links -- and is designed to augment (rather than replace) the watchlist. The Wikimedia Foundation's editor engagement team developed this tool (code-named 'Echo') earlier this year, to help users contribute more productively to MediaWiki projects.

We're now getting ready to bring Notifications to almost all other Wikimedia sites, and are aiming for a 22 October deployment, as outlined in this release plan. It is important that notifications is translated for all of the languages we serve.

There are three major points of translation needed to be either done or checked:

Please let us know if you have any questions, suggestions or comments about this new tool. For more information, visit this project hub and this help page. Keegan (WMF) (talk) 20:22, 4 ruj 2013 (CEST)

(via the Global message delivery system) (wrong page? You can fix it.)

Speak up about the trademark registration of the Community logo.

Introducting Beta Features

(Apologies for writing in English. Please translate if necessary)

We would like to let you know about Beta Features, a new program from the Wikimedia Foundation that lets you try out new features before they are released for everyone.

Think of it as a digital laboratory where community members can preview upcoming software and give feedback to help improve them. This special preference page lets designers and engineers experiment with new features on a broad scale, but in a way that's not disruptive.

Beta Features is now ready for testing on MediaWiki.org. It will also be released on Wikimedia Commons and MetaWiki this Thursday, 7 November. Based on test results, the plan is to release it on all wikis worldwide on 21 November, 2013.

Here are the first features you can test this week:

Would you like to try out Beta Features now? After you log in on MediaWiki.org, a small 'Beta' link will appear next to your 'Preferences'. Click on it to see features you can test, check the ones you want, then click 'Save'. Learn more on the Beta Features page.

After you've tested Beta Features, please let the developers know what you think on this discussion page -- or report any bugs here on Bugzilla. You're also welcome to join this IRC office hours chat on Friday, 8 November at 18:30 UTC.

Beta Features was developed by the Wikimedia Foundation's Design, Multimedia and VisualEditor teams. Along with other developers, they will be adding new features to this experimental program every few weeks. They are very grateful to all the community members who helped create this project — and look forward to many more productive collaborations in the future.

Enjoy, and don't forget to let developers know what you think! Keegan (WMF) (talk) 20:42, 5 lës 2013 (CET)

Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), 20:42, 5 lës 2013 (CET)

VisualEditor coming to this wiki

Hello. Please excuse the English. I would be grateful if you can translate this message!

VisualEditor is coming to this project on December 2, 2013. VisualEditor is software in development to allow people to edit pages in MediaWiki without needing to learn wikitext syntax (like typing [[ to start a link). It is already available and in use on some Wikipedia projects. Please see mw:Help:VisualEditor/FAQ for more information.

When this software arrives, you will have the option to use it or to use the current wikitext editor. When you press “edit”, you will get the new VisualEditor software. To use the wikitext editor, you can press “edit source”. For more information about how to use VisualEditor, see mw:Help:VisualEditor/User guide.

We hope that this software will be useful to people in your community, and we can really use your help to make it better! Please let us know if you find any problems. If you're willing and able, please report the issue in bugzilla in the "VisualEditor" product. If you would prefer not, please explain the issue you found on the central feedback page on mediawiki.org. Once VisualEditor is made available, if there are any urgent problems, like an unexpected bug suddenly causing widespread severe problems, please e-mail James Forrester, the Product Manager, at jforrester@wikimedia.org for immediate attention.

We would also appreciate help with translation with the pages about VisualEditor here and on MediaWiki.org, and its user interface. To translate the user interface, start by creating an account at TranslateWiki. Once your account request is approved, all you need to do is select your language from this list. This will give you a list of individual lines and paragraphs. The English original will be on one side, with the option to “edit” on the other. Pressing “edit” will open an edit window where you can work.

The User Guide is another important document. To translate this, simply go to the MediaWiki.org page, and select “translate this page”. Your language should be available from the drop-down menu on the right. If you want to help with translations and would like to talk about how, please leave a message for me on my talk page.

Thank you, and happy editing! -- Mdennis (WMF) (talk) 20:46, 15 lës 2013 (CET)

Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), 20:46, 15 lës 2013 (CET)

Call for comments on draft trademark policy

Request for comment on Commons: Should Wikimedia support MP4 video?

I apologize for this message being only in English. Please translate it if needed to help your community.

The Wikimedia Foundation's multimedia team seeks community guidance on a proposal to support the MP4 video format. This digital video standard is used widely around the world to record, edit and watch videos on mobile phones, desktop computers and home video devices. It is also known as H.264/MPEG-4 or AVC.

Supporting the MP4 format would make it much easier for our users to view and contribute video on Wikipedia and Wikimedia projects -- and video files could be offered in dual formats on our sites, so we could continue to support current open formats (WebM and Ogg Theora).

However, MP4 is a patent-encumbered format, and using a proprietary format would be a departure from our current practice of only supporting open formats on our sites -- even though the licenses appear to have acceptable legal terms, with only a small fee required.

We would appreciate your guidance on whether or not to support MP4. Our Request for Comments presents views both in favor and against MP4 support, based on opinions we’ve heard in our discussions with community and team members.

Please join this RfC -- and share your advice.

All users are welcome to participate, whether you are active on Commons, Wikipedia, other Wikimedia project -- or any site that uses content from our free media repository.

You are also welcome to join tomorrow's Office hours chat on IRC, this Thursday, January 16, at 19:00 UTC, if you would like to discuss this project with our team and other community members.

We look forward to a constructive discussion with you, so we can make a more informed decision together on this important topic. Keegan (WMF) (talk) 07:46, 16 stë 2014 (CET)