Òtemkni przédné menu
Україна
Ùkrajina
Fana
Fana
Herb
Herb
Mòtto: (ukr.) Воля, Злагода, Добро
Ùkrajina na karce
Òficjalny jãzëk ùkrajińsczi
Stolëca Czijew
Fòrma państwa repùblika
Wiéchrzëzna
% wòdë
603 700 km²
12%
Lëdztwò (2007) 45 830 000
Dëtk hrywna (UAH)
Czasowô cona UTC +2
Nôrodné swiãto 24 zélnika
Himn Szcze ne wmerla Ukrajina ({{{-}}})
Kòd UA
Internet .ua
Telefón +380
Commons
Òbôcz galerëjã na Wikimedia Commons:
Ùkrajina

Ùkrajina (ùkr. Україна) – państwò w pòrénkòwi Eùropie. Jegò lëdztwò skłôdô 42 mln 965 tës. òsób (stój na lëstopadnik 2014 rokù, bez teritorium Krimu), wiéchrzëzna – 603 628 km². Na nordze greńczë z Biôłorusją, na zôpadze z Pòlską, Słowacką i Wãgrama, na pôłniowim zôpadze z Rumùńską i Mòłdawską, na pòrénkù i nordowim pòrénkù – z Ruską. Na pôłnim i pôłniowim pòrénkù Ùkrajina mô przëstãp do Czôrnégò i Azowsczégò Mòrza.

Ùkrajina dzeli sã na 24 òbwodë, Autonomiczną Repùblikã Krim i dwa gardë z osoblëwim statusã: Czijew (stolëca i nôwiãkszi gard) i Sewastopòl. Ùkrajina jawi sã parlamentarno-prezydencką repùbliką. Głównym òrganã państwòwi władzë je Nôwëższô Radzëzna Ùkrajinë (ùkr. Верховна рада України), a głową państwa – prezydent.

Wedle òglowégò spisënkù z 2001 Ùkrajińcë skłôdają 77,8% lëdztwa. Ùkrajinã zamieszkiwają téż m.jin. Rëskòwie (17,3% mieszkańców), Biôłorusënowie (0,6%), Mòłdawiónë (0,5%), Pòlôszë (0,3%)[1]. Wiãkszosc lëdztwa słëchô do chrzescyjańsczich kòscołów wschòdnégò òbrządkùprawòsławiô i grekòkatolëcëzmù.

Państwòwim jãzëkã je ùkrajińsczi. W rezultace pôrãsetlatny rusëfikacje we wschódnëch i pôłniowëch òbwodach baro rozkòscerzony je rusczi jãzëk.

PrzëpiscziEditëjë

Bùtnowé lëncziEditëjë